Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Praha – hlavní město České republiky

Praha – hlavní město České republiky

P raha je nejen hlavním městem, ale také největším v celé české republice. A jako patnácté v Evropské unii. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě uvnitř středočeského kraje. Praha je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde prezident, parlament, vláda.

Do dnešní podoby se Praha vyvíjela 11 století. Má přes jeden milión obyvatel a je velice vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s výjimečně vysokou životní úrovní. Podle statistik Eurostátu šestým nejbohatším regionem v Evropě. Praha je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě.

Praha se může chlubit několika nádhernými částmi např:

MALÁ STRANA – nachází se na území části Praha 1. Na Malé straně se nachází spousta pozoruhodných staveb i dalších zajímavých míst. Např. ostrov Kampa – obtékaný Čertovkou, Malostranské náměstí rozdělen kostelem SV. Mikuláše, Maltézské náměstí, újezd s lanovou dráhou na Petřín, kde se nachází Petřínská rozhledna. Sídlí zde obě komory Parlamentu České republiky – poslanecká sněmovna i senát.

HRADČANY – leží na levém břehu řeky Vltavy. Hradčany jsou městská čtvrť Prahy nacházející se mezi Prahou 1 – Prahou 6. Značná část této čtvrti zaujímá Pražský hrad.

Pražský hrad je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta české republiky. Je nejvíc navštěvovanou památkou česka. Pražský hrad je návštěvníkům otevřen denně, celoročně a mohou zde návštěvníci vidět dominantní stavbu areálu Pražského hradu a tou je stavba katedrály Sv. Víta, která je také místem odpočinku mnoha králů a také jsou zde uloženy korunovační klenoty.

Dalšími památkami a budovami areálu jsou starý královský palác, věž Daliborka, Prašná věž a nejvíc se lidé prochází Zlatou Uličkou

Hrad tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb rozmanitých architektonických slohů.

Střídání stráží
Slavnostní střídání vojáků Hradní stráže s fanfárami a výměnou je ve 12 hod. na prvním nádvoří

Prstenec zeleně kolem Pražského hradu tvoří šest zahrad.
Severní zahrady: Královská zahrada
Západní zahrady: Zahrada na Baště
Jižní zahrady: Rajská zahrada, Zahrada na Valech, Hartigovská zahrada

Letní sídlo prezidenta je barokní zámek Lány toto sídlo je veřejnosti nepřístupné.

STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ.
Je středobodem historického centra a je nejstarším náměstím. Kromě pomníku mistra Jana Husa a radnice s vysokou věží se světoznámým orlojem se na náměstí nachází řada zajímavých historických domů a památek. Je hlavní dominantou Prahy. Jeho počátky sahají až do desátého století. Celé prostranství lemuje množství významných historických staveb. Mezi ně například patří kostel matky Boží, Dům u Kamenného zvonu, kostel. Sv. Mikuláše.

ORLOJ
Jsou to středověké astronomické hodiny umístěné na Jižní straně věže. Staroměstská radnice v Praze orloji uprostřed dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendářní deska. Orloj je doplněný sochami po okrajích. Pohon orloje je zajištěn mechanickým hodinovým strojem. Apoštolové každou hodinu v denní dobu se ve dvou okénkách nad ciferníkem objevuje 12 apoštolů, význam je spíš náboženský pro zaujetí kolemjdoucích.

KARLŮV MOST

Je nejstarší most přes Vltavu v Praze. A druhý nejstarší dochovaný most v ČR. Až do roku 1841 byl Karlův most jediným suchozemským spojením přes Vltavu v Praze. Most byl postupně ozdoben 30 sochami a sousošími. Základní kámen Karlova mostu položil král Karel IV. Stavěl se z pískovcových kvádrů a podle legendy se do malty přidávali vajíčka, aby most vydržel. Karlův most je dlouhý 516 m a 10 m široký drží ho 16 pilířů.

Praha je moc krásné město, kdo ji ještě nenavštívil tak to napravte. STOJÍ TO ZA TO.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

Olympiada_v_Sizuoka3
krajsky-odborn05
img_3716
P5303071
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.