Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Shiatsu je starověké léčebné umění

Shiatsu je starověké léčebné umění

V japonštině je shiatsu kombinací dvou slov: shi (prst) a atsu (tlak) - doslova tlačení prsty. Má své kořeny v některé z prvotních forem lidového léčitelství v Číně, které jsou staré tisíce let. Využívá se při nich práce s tlakovými body a protahování. Tyto techniky se do Japonska dostaly pravděpodobně s šířícím se buddhismem. Dnes existuje mnoho odlišných forem akupresury i shiatsu (čínské, korejské a japonské) a mnoho různých škol.

Shiatsu nepotřebuje žádné zvláštní vybavení ani používání olejů a lze je provádět kdekoli a kdykoliv - doma, v práci i během cestování. Nabízí snadnou pomoc při obtížích, které nám způsobují běžné bolesti a onemocnění - od bolesti hlavy, alergií, nachlazení a zastydlé rýmy, únavy očí a bolesti zad až po zdravotní potíže plynoucí z moderního způsobu života. Také v těhotenství, při menstruačních problémech a menopauze shiatsu přináší úlevu.

Ve své kompletní podobě lze shiatsu přirovnat k půvabnému sladění akupresury a strečinku (protahování). Zahrnuje podobný systém tlakových bodů a meridiánových drah jako akupresura. Techniky mohou být pomalé a jemné nebo energetické a ostré. Využívá se při nich tlaku palce, dlaně nebo lokte. Shiatsu není masáží. Jeho filosofie je odlišná a právě tak i způsob dotyku. Vyvíjíme stejnoměrný tlak jemnou zručností a počítáme do pěti, potom zvolna stlačení uvolníme. Někteří dají přednost silnějšímu tlaku. Zjistěte na sobě, co je pro vás nejlepší.

Jak si pomoci, když vás trápí melancholie a nedostatek energie:

U těchto problémů neexistuje jednoduchý a okamžitý léčebný prostředek, ale pravidelné cvičení pomáhá předejít nebo najít úlevu - je těžké cítit melancholii nebo nedostatek energie po dlouhé procházce nebo projížďce na kole. Omezte příjem cukru, kofeinu, nikotinu a alkoholu, a vyhnete se tak výkyvům v náladách.
  1. Vezměte si do ruky hrst oblázků, převalujte v dlani a svírejte je.
  2. Několikrát otevřete a sevřete ruku.
  3. Nyní si dejte oblázky mezi prsty obou rukou a stiskněte prsty.
  4. Přitlačte bosé nohy na oblázky. Koulejte je nohama po podlaze. Zkuste je zvednout mezi prsty. Toto je rychle působící forma auto-shiatsu.

Vyberte si různé oblázky - hrbolaté, velké, malé. Můžete použít i tenisový míček. Oblázková terapie je také vhodná při poruchách oběhového systému, při ztuhlých kloubech nebo jako rehabilitace, která udržuje energii ve zdravých částech těla v pohybu, zatímco se zotavujete po operaci nebo po zranění.

Mnohdy praktikujeme shiatsu zcela instinktivně, například, když tiskneme své čelo, abychom si ulevili od bolesti hlavy, nebo když tlačíme horní část nosního hřbetu ve snaze zklidnit unavené oči, či když třeme rychle své paže, je-li nám zima. Nejenže tím stimulujeme patřičné energetické dráhy - meridiány, ale čerpáme také něco z nejranějších a nejstarších metod léčebné a preventivní péče.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-05
IMG_1222
53_vylet_2809-0808
16_zahajeni_2609-121...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.