Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Nuda

Nuda

N uda je v psychologii nepříjemný přechodný duševní stav, v němž jedinec cítí pronikavý nedostatek zájmu o své obvyklé aktivity a je pro něj obtížné se na ně soustředit. Neznamená to jen, že člověk nemá co dělat, ale také že mu chybí nadšení. Nuda je doprovázená nepříjemnými pocity: omrzelost, nespokojenost, malá pozornost, únava a deprese.

Že se nudí děti, to asi každý zná. Ale je zarážející, že v dnešní uspěchané době se podle britského průzkumu v práci nudí kolem 60 % lidí. Důvod? Lehká a jednotvárná pracovní náplň.

Děti se nejvíc nudí na podzim a v zimě, kdy jsou kratší dny a musejí volný čas trávit místo venku doma. A pak rodiče často slyší: „Já se nudím“, „Co mám dělat?“ A když rodiče něco vymyslí, pak: „Mě to nebaví.“ … Možná se osvědčí (u malých dětí) pár hraček na chvíli schovat a po dvou týdnech nebo měsíci ji vytáhnout a dětem je pak hračka vzácná a na chvíli je znovu zabaví. Rodiče musejí mít velkou fantazii, aby své potomky zabavili, ale měli by je také nechat, ať si děti samy najdou vhodnou zábavu. Tím nemyslím je v tomto problému nechat samotné, ale také ne jim všechno vymýšlet (to platí samozřejmě u těch starších).

Krátkodobá nuda posiluje kreativitu a tvůrčí myšlení a pomáhá k originálním nápadům. Nutí děti přemýšlet a hledat si činnost, která je pro ně zajímavá. Ale dlouhodobá nuda vede k depresím a nemocem. A má pak stejné účinky jako stres.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

33
p1140645
rakousko2011-17
61_vylet_2809-1353
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.