Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Svatá Barbora

Svatá Barbora

B arbora z Nikodemie, mučednice patřící ke čtrnácti svatým pomocníkům vzývaným ve zvláště těžkých chvílích, jako při morových ranách. Katolická církev ji zařadila mezi světce a mučedníky, památku si připomínáme 4. prosince. Narodila se koncem 3. století nebo na začátku 4. století v Nikodémii, v Malé Asii v rodině bohatého kupce. Byla vychována v duchu helénistické kultury.

Aby dceru uchránil před zlými vlivy, hlavně před vlivem křesťanů, zavřel ji do kamenné věže, ale mezi sloužícími byl tajný křesťan. Přivedl Barboru k víře ve Svatou Trojici. Otec nesouhlasil. Barboře se podařilo utéct. Skryla se ve skalní dutině. Otec ji našel, mučil ji a vlastnoručně sťal. Na místě vraždy otce zabil blesk.

Svatá Barbora je ochránkyně před bleskem, požáry. Je patronka horníků, dělostřelců, architektů a dětí.

Je zvykem, že 4. prosince trháme barborky. Barborky jsou starý lidový adventní zvyk. Uřežou větvičky třešní, dají se do vody a ony do vánoc rozkvetou. Dříve dívky věřily, že když jim větvička rozkvete, tak se do roka vdají.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

bezpecnost-na-prejez...
11_prijezd_2509-1756
edf-tour-2010-bielsk...
okolo-msk2011-303
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.