Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Aikidó je nejen cestou harmonie a smíření, ale i ke zdraví

Aikidó je nejen cestou harmonie a smíření, ale i ke zdraví

A ikidó je japonské umění sebeobrany. Je založeno na myšlence neagresivity, rozvíjí cvičícího jedince po fyzické i psychické stránce. Filozofie aikidó je v souladu s přirozenými zákony. Vychází z představy, že celé naše tělo prostupuje duch vesmíru, jenž je zdrojem obrovské energie.

U zrodu většiny budó (japonské bojové systémy) stál tréninkový program, z něhož se vyvinuly různé systémy sebeobrany. Program kondičního cvičení lze zařadit mezi preventivní zdravotní opatření. Pokud svému tělu dopřejeme dostatečný pohyb, jenž je v souladu s přirozenými zákony vesmíru, udržíme si dobrou kondici a nepodlehneme nemocem. Aikidó pohyby odpovídají přirozeným zákonům vesmíru, a to především pružností a zachováním stabilního „centra“. Podle Dr. Katsuzo Niši, který se proslavil svými teoriemi, které vedou ke zkvalitnění zdraví, si můžeme všimnout, že postoj u Aikidó připomíná rovnostranný čtyřstěn. Když uvedou cvičenci tělo do typického otáčivého pohybu, mění různou pozici, aniž by přitom ztratili středovou rovnováhu. Po celou dobu mají vše plně pod kontrolou. Pokud své tělo ovládáme, udržujeme je při dobrém zdraví. Vidíme-li cvičence v akci, jeho půvabný kruhový pohyb vycházející z boků připomíná tanec. Dokonalá koordinace prstů, zápěstí, nohou, boků a dechu odpovídá ideální představě. Všechny pohyby tvoří jeden harmonický celek.

Základním prvkem v aikidó je dechová síla, která vychází z centra. jejím využitím dochází k uvolnění ztuhlých částí těla a u mladistvých i starších cvičenců se tato síla stává základem pružného a současně stabilního postoje. Bylo prokázáno, že kruhový pohyb vycházející z boků je při zachování rovnováhy prospěšný pro nápravu stavby kostry, zejména páteře. Ti, kteří měli následkem prodělaných nemocí shrbená záda či zkřivenou páteř, se po roce cvičení aikidó svých potíží zcela zbavili. Jemné pohyby aikidó také podporují krevní oběh celého těla a stimulují i některé vnitřní svaly, jež se běžně neužívají. Při chůzi po kolenou je například nutné pohybovat prsty u nohou a ohýbat je. Takovéto procvičení nedostatečně využívaných svalů je zdravotně prospěšné. Kloubní cviky v technikách „znehybnění“ údajně odstrańují „prach“, který se nastřádal v kloubech.

Zakladatel Aikidó Morihei Uešiba vytvořil rozsáhlé studie tělesných technik. Věděl, že musí vstoupit i do říše ducha, neboť užití síly či technika nestačí. Tajemství aikidó spočívá v jednotě ducha, mysli a těla.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

hipo1
socialni-podnik02
cyklomaraton-k24-201...
priprava2011-04
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.