Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Nejlépe se prý dětem přichází na svět za úplňku

Nejlépe se prý dětem přichází na svět za úplňku

J iž od dávných dob lidé věřili, že za úplňku se dějí všelijaká kouzla. Existuje dokonce tvrzení, že právě za nocí, kdy je měsíc v úplňku, se narodí více dětí, než během jiných dnů. Ačkoliv zkušenosti porodníků a porodních asistentek jsou stejné, odborná studie americké Harvard Medical school se podařilo naopak zmíněné tvrzení vyvrátit. Názor, že nejvíce nemluvňátek přijde na svět, když je Měsíc kulatý, je tedy spíš mýtem, než faktem. Ze zmíněné studie vyplývá, že části měsíce nemají s porody vůbec co dělat, jelikož vyvolávání porodů mají na starost hormonální procesy a ne noční světlo. Totéž platí o počasí a jiných atmosferických vlivech. Tohle si tedy myslí vědci. Na druhé straně je třeba zmínit, že letos v srpnu při úplňku nastal baby boom v pražské Nemocnici Na Bulovce

46, takový byl celkový počet maminek, které se v srpnu ocitly na oddělení šestinedělí výše uvedeného špitálu. Nutno podotknout, že kapacita postelí, které má oddělení k dispozici, činí pouhých 24. 22 miminkům tedy nezbylo nic jiného, než se přemístit na neonatologické oddělení, spokojit se s tamějšími postýlkami i s péči tamějších zdravotních sestřiček. Maminky tam k nim chodily na návštěvu. Pro primáře tohoto oddělení, doktora Martina Čihaře, byla taková situace spíše zajímavá a při hodnocení vlivu úplňku na porodnost mu nechyběla nadsázka. Již několikrát byl totiž svědkem takového baby boomu. Naposledy k tomu došlo před několika lety. Tehdy byla porodnost dětí vysoká obecně. Primář vysvětlil: „Porody se úplně přesně na den naplánovat nedají, tento baby boom bude za pár dní vyřešený, řada maminek totiž už může odejít domů a my pak využijeme uvolněná lůžka.“

Primář tedy tvrdí, že termín porodu je nevyzpytatelnou záležitostí. Souhlasí s ním také paní Langmajerová, která před třemi měsíci rodila již potřetí v životě: „Nejsem pověrčivá, ani se nezabývám astrologií, ale faktem je, že ve středu byl úplněk. A vzpomínám si na řadu maminek z těhotenské poradny, které měly přede mnou náskok a teoreticky už měly být doma a přitom se tu teď s nimi potkávám.“ Vzpomínala tato trojnásobná maminka na začátku září.

Porodnice v Nemocnici Na Bulovce je mezi rodičkami čím dál oblíbenější. Důkazem toho je i ohodnocení průzkumu nejoblíbenějšího ženského na českém internetu. Zmíněná porodnice v tomto průzkumu skončila mezi pěti nejžádanějšími běžnými porodnicemi v naší republice. Pokud vás zajímá, kolik dětí přišlo v této nemocnici v posledních letech na svět, tak tady jsou čísla. V roce 2011 to bylo 2 390 miminek, loni se jich tam narodilo 2 338 a dalších 803 novorozenců, tam poprvé vykřiklo do světa během prvních pěti měsíců tohoto roku.

Fáze Měsíce mají prý údajně vliv na graviditu. Co je na tom pravdy? Nejen úplněk, ale i další přírodní jevy byly pro naše předky velmi významné. Proto přírodu pozorovali a pak dělali různé závěry. Vypozorovali například, že příliv a odliv moře má souvislost s fázemi Měsíce, že spoustě živočichů pomáhá svit Měsíce a noční obloha se orientovat. Zjistili i to, že když Měsíc dorůstá, roste hodně hub. Nakonec objevili i souvislost Měsíčních fází s cyklem ženy. Na základě tohoto „poznatku“ lidé začali věřit, že měsíční fáze mají co dělat i porodem a porodností, což už bylo zmíněno i v prvním odstavci. Právě neuvěřitelně silná víra v moc úplňku způsobila, že tento jev vzbudil zvědavost a zájem světových vědců. Vědecké práce však dosud neprokázaly, že by za vyšší porodností byl úplněk. Přesto existují odborníci, kteří nevylučují a dokonce připouští, že zažitý mýtus může disponovat nějakou silou. Záleží na ženě. Věří-li žena v moc úplňku a stane-li se matkou zrovna ve zmíněném období, mohl by být příčinou porodu normální fyziologický proces, a to, že připadl právě na období úplňku, je zkrátka náhoda. Svou roli může sehrát ale také síla psychiky dané ženy, kvůli které se porod posune o jeden nebo o dva dny.

Porody císařským řezem na přání, které mají být ideálně prováděny právě za úplňku, jsou rovněž okolností, již vědci připouštějí. Některé ženy totiž věří, že děti, které se narodí za úplňku, mají pak nějaké zvláštní nadání nebo zvláštní štěstí v životě. Spousta matek si přeje, aby díky dnu a okolnostem, za kterých se jejich potomek narodí, ho pak celý život provázelo štěstí. Úplněk však není jediným přírodním jevem, v jehož sílu ženy věří. Velkou váhu přikládají třeba bouři nebo náhlé změně teploty. Porodník a gynekolog ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Pavel Calda si o této víře myslí následující: „Co se měsíčního úplňku týče, nejsem si jist, že jde o okolnost, které by se porodníci příliš obávali a kdy by očekávali velký počet porodů.“ Lékař také vysvětluje: „Měsíční lidé odpradávna připisovali silné účinky na lidské zdraví, často i takové, které nikdy nebyly prokázány. Klasickým příkladem toho je třeba náměsíčnost, jejíž stav by se měl právě při úplňku mylně zhoršovat. A i když se dávno ví, že na stav této spánkové poruchy Měsíc nemá žádný vliv, hodně lidí pověře stále věří.“ Dodává ještě: „Podobně je tomu i s porody v době úplňku, může se stát, že v noci, na niž připadne úplněk, bude více porodů, ale patrně to nebude souviset s tím, v jaké fázi se Měsíc právě nachází. Můžeme si myslet, že jde o náhodu nebo o nějaký jiný faktor.

Existují však i takové přírodní jevy, jejichž základ může být opravdu vědecký. Ty pak mohou vskutku mít nějaký vliv jak na průběh těhotenství, tak na nástup porodu. Hovoříme zde například o změnách počasí, s kterými jdou ruku v ruce náhlé výkyvy teploty nebo bouřka, při které se změní tlak. Profesor Calda se vyjadřuje k problému takhle: „Dítě je obklopeno plodovými obaly, ve kterých se pohupuje v plodové vodě. Barometrický tlak může teoreticky na plodové obaly působit podobně, jako by tlak působil na balónek naplněný vodou. Velké tlaky by tak spolu s dalšími okolnostmi u rizikových těhotenství, či vnímavějších žen mohly být tím, co uspíší nástup porodu. V tomto smyslu jde ale spíš o celý komplex okolností, který se na procesu zahájení porodu začne podílet a který ovlivní celkový stav organismu.“

Ale ty ženy, které se už staly matkami, jistě potvrdí, že je v podstatě jedno, kdy se dítě narodí a v jaké fázi je v tom okamžiku Měsíc. Hlavně když je miminko zdravé a má se k světu, viďte, milé maminky?

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

23_zahajeni_2609-141...
IMG_1205
P6231620
p1140732
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.