Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Světový den boje proti AIDS

Světový den boje proti AIDS

J iž od roku 1988 je první prosincový den věnovaný na celém světě boji proti AIDS. Hlavní úlohou tohoto dne je upozornit lidí na nemoc AIDS, informovat širokou veřejnost o zákeřné nemoci, kterou způsobuje vir HIV. Smyslem světového dne boje proti AIDS je rovněž informovat o způsobu šíření nemoci, o nutnosti prevence a o možnostech dostupné léčby.

AIDS se poprvé objevilo ve světě v roce 1981. V současné době je nejvíce nakažených lidí virem HIV v Africe, jihovýchodní a východní Asii a Latinské Americe.

Hlavní příznaky HIV infekce a nemoci AIDS
  • První fáze HIV začne většinou po 3 až 4 týdnech po nakažení virem HIV. U 60 až 70% nakažených se objeví horečka kolem 38 °C, noční pocení, selektivně zvětšené uzliny, zánět hltanu. Vzácněji se objeví i vyrážka, bolest hlavy, bolesti svalů, nevolnost a nechutenství, afty, bělavý povlak v ústech, průjem a zvracení. 30 až 40% nakažených lidí virem HIV v prvním stádiu nemá žádné příznaky. Pokud se člověk vystavil nebezpečí nákazy, a i když nemá žádné zdravotní komplikace, měl by si nechat udělat test na HIV infekci. Pouze test potvrdí nebo vyvrátí onemocnění.
  • Druhá fáze je označována jako bezpříznaková. Je to období 2 až 10 let od nákazy, kdy přibližně 80% nemocných nepociťuje žádné zásadní příznaky. Zbylých 20% lidí trpí zvětšením objemu lymfatických uzlin, úbytkem hmotnosti, nevysvětlitelnou horečkou, nočním pocením, bolestivými puchýřky na kůži a dlouhodobými průjmy.
  • Třetí fáze vypukne po 10 letech od nákazy. Imunitní systém je značně oslabený a poškozený.
  • Čtvrtá fáze je již rozvinutí onemocnění AIDS. U pacienta dochází k těžké infekci, nádorovým onemocněním, neurologickým problémům a projeví se syndrom chřadnutí.
Pokud si člověk nechá udělat test na HIV infekci a zjistí, že je nakažený, tak mu lékař předepíše léčbu a tím mu prodlouží bezpříznakovou dobu. Pokud však nemocný člověk nepodstoupí léčbu, žije průměrně 10 až 15 let. V současné době se léky podávají 13 let a u většiny nemocných po celou dobu léčby nedošlo k rozvoji nemoci AIDS. A to je opravdu velký důvod nechat se testovat, pokud se člověk vystavil nebezpečí nákazy.

V Česku počet nakažených virem HIV od roku 2002 nebezpečně stoupá. Lidé se nemoci přestali bát, jsou méně opatrní a nechávají se velice málo testovat. Letos se v České republice nechalo testovat 952 000 lidí. Těmito testy bylo odhaleno dalších 176 nakažených lidí virem HIV.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140797
82_ruzne_0110-0938
28
06-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.