Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Nicolas Winton zachránil 669 dětí

Nicolas Winton zachránil 669 dětí

N icolas Winton v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z Československa. Umožnil jim odjezd do Spojeného království, a tím je zachránil před koncentračním táborem. Nicolas Winton se narodil v roce 1909 do německo-židovské rodiny Wertheimerove. Již od roku 1907 jeho rodina žila v Anglii a své příjmení si změnila na Winton. Rodiče byli židé, ale na svém vyznání nelpěli a nechali Nicolase pokřtít.

Nicolas po základní škole studoval internátní školu ve Stowe. Před maturitou se ještě zaučoval ve Vojenské bance. Později bydlel v Německu u příbuzných, kde si rozšířil svou praxi v bankách v Hamburku a Berlíně.

Počátkem třicátých let se Nicolas Winton vrátil do Anglie, kde kvůli hospodářské krizi vystřídal několik bankovních domů. V té době se k nim do Anglie začali stěhovat příbuzní před hrozbou nacismu. Nicolas si uvědomil nebezpečí a zlo, které se blížilo.

V roce 1938 odcestoval na dovolenou do Alp. V té době se na něj však obrátil jeho přítel Martin Blake a požádal ho, aby pomohl BCRC s organizací dětských transportů.

BCRC byl Britský výbor pro uprchlíky z Československa. Tato organizace pomáhala pronásledovaným a diskriminovaným emigrovat z Německa, z Rakouska, které bylo připojené k nacistickému Německu a z odstoupených části Československa (Sudety). Šlo o pomoc finanční a o vyjednávání s úřady států, které projevily ochotu uprchlíky přijmout. V případě židovské emigrace nebylo mnoho státu ochotná pomoci. Po křišťálové noci bylo jasné, že Židé jsou v ohrožení života. Emigrace celých rodin nebyla bohužel možná. Kauce za dospělého byla 200 liber a získat vízum uprchlíka pro dospělé bylo hodně složité. A tak se BCRC snažila dostat ze země alespoň židovské děti.

Pro každé dítě bylo nutné získat náhradní rodinu v Británii a kauci 50 liber, potom již nebyl problém získat britské vízum a povolení k pobytu. Nicolas Winton řídil z Londýna Dětskou sekci BCRC. Společně se svou matkou a dalšími dobrovolníky vyhledával adoptivní rodiče, vyřizoval adopce a získával příspěvky na kauci. Spolupracoval s vedením pražské pobočky BCRC, kde se shromažďovaly dokumenty od rodičů, kteří chtěli své děti poslat do bezpečí.

První dětský transport vyrazil z Prahy 14. března 1939 jen s dvaceti dětmi. Pro rodiče bylo velice těžké rozhodnout se o poslání svých dětí do zahraničí. Každým dnem si však víc uvědomovali nebezpečí, které dětem hrozí, pokud zůstanou doma. Nejvíc odjelo dětí v červnu. Často se jednalo o židovské děti z Německa, Rakouska a Sudet. Jejich rodiče hledali útočiště v Československu a velice dobře si uvědomovali nebezpečí.

Poslední transport židovských dětí odjel 2. srpna 1939. Další vlak s dětmi sice ještě odjel 1. září 1939, ale protože již vypukla válka, děti byly poslány zpět.

Tak bylo zachráněno 669 židovských dětí.

Nicolas Winton se o svých činech nikdy nikomu nezmínil. To co udělal, považoval za samozřejmost. Jeho žena v roce 1988 našla při úklidu dokumenty a seznamy transporováných dětí a předala je historičce Maxwelové. Ta zorganizovala v televizi setkání Wintona se zachráněnými dětmi. Za deset let byl Nicolas Winton přijat na Pražském hradě prezidentem Václavem Havlem a byl vyznamenán řádem T. G. Masaryka.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajske_shromazdeni_...
61_vylet_2809-1353
p1140723
P6265917
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.