Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Když bolí záda

Když bolí záda

J e spousta lidí, kteří dobře znají ten nepříjemný pocit, když bolí záda a dobře vědí i to, jak taková bolest člověka omezuje, a hlavně, jak ho dovede potrápit. Bolest zad je skutečně jednou z potíží, které se u lidí vyskytují nejčastěji. Bolest zad je však poměrně široký pojem. Na zádech lze totiž najít hned čtyři místa, ve kterých trpící pociťují bolest nejčastěji.

Prvním z těchto míst je krční páteř. Pokud vás bolí, jsou v nebezpečí vaše obratle, které mohou být zablokovány nebo nervy, kterým hrozí utlačení. Se zablokovanými obratli, dokážeme zatočit i samostatně. Při utlačení nervů je to horší. Tam už nám nezbývá nic jiného, než se obrátit o pomoc k lékaři. Výhřez ploténky je velmi bolestivou a zároveň nebezpečnou potíží. Dokáže způsobit i ochrnutí ruky. Potěšující zprávou je, že v oblasti krční páteře se naštěstí vyskytuje spíše vzácně. krční páteři se mohou také zablokovat jednotlivé obratle. V důsledku toho ztuhne nejdřív šíje a pak i okolní svaly. Postiženého začne bolet hlava. Ze začátku bude cítit bolest za krkem, později v týlu a nakonec za očima. V tomto stavu se mu také bude zdát, že mu oči „vylézají“ ven z hlavy, a to doslova. Stává se ale, že za tyto potíže si člověk může sám. Potíže s krční páteří mohou totiž nastat, protože jedna její strana byla nadměrně přetěžována. Vysedáváme-li před počítačem dlouhé hodiny, měli bychom si dávat pozor na to, aby poloha, ve které sedíme, byla správná. Za blokádou krční páteře může stát také plavání, konkrétně jde o plavání stylem „paní radová“. Při tomto stylu je hlava nad vodou. Nepřítelem krční páteře je i průvan. Takže není zrovna vhodné někam cestovat autem a mít při tom otevřené okno. Spaní u okna, vysedávání u větráku, či u klimatizace za horkých letních dnů rovněž dokáže krční páteři uškodit a stačí k tomu pouhých pár, myslíte, že minut? Ale kdepak, pár vteřin.

Když už se stane, že se krční páteř blokne, je důležité nepropadnout panice, nezačít jančit a zůstat v klidu. Je možné zafixovat svaly pomocí zdravotního límce, který si dáte kolem krku. Velké bolesti můžete zmírnit slabšími volně prodejnými léky proti bolesti. Nikdo vám nebude mít za zlé, když požádáte nějakého odborníka o pomoc. Mluvíme zde například o fyzioterapeutovi, chiropraktikovi, či masérovi. Ale pouštět se do toho osobně, to není dobrý nápad. Nedělejte to nikdy!

Uskřípnutý nerv se vám ohlásí prostřednictvím bolestí šije, mravenčením a v neposlední řadě i již zmíněným ochrnutím ruky. A proč vlastně k takovému onemocnění dochází? Nervy totiž procházejí otvory v obratlích. Jenže v pozdějších letech někdy tyto otvory bohužel „zarůstají“. Nervy jsou kvůli tomu utlačené, což se jim pochopitelně nelíbí a svou nespokojenost dávají najevo tak, že bolí. Jelikož otvory, jak již bylo řečeno, zarůstají s přibývajícím věkem, mívají s uskřípnutým nervem problémy hlavně starší lidé. Proti bolesti mohou moci nějaká nesteroidní antirevmatika nebo prostě lék proti bolesti. Ošetření nemocného může však provést jedině lékař. Většinou jde o zpevnění a zajištění klidu postiženého místa. K tomu poslouží krční límec. Ne vždycky se pacient v tomto případě vyhne operaci.

Za nejspíš vůbec nejvíc problematickou část páteře je považována kříž. V tomto případě člověka nejčastěji postihne choroba známá pod lidovým názvem „houser“, chcete-li „hexenšus“. Jedná se o bolest, která vznikne najednou a přidají se k ní i křeče v zádových svalech, tedy blokáda. Hexenšus se může dostavit třeba tehdy, když člověk zvedne něco těžkého nebo se, dejme tomu, jenom nešťastně otočí při sportu atd. Další nemocí spojenou s kříží je „išias“. Jsou to bolesti, ke kterým patří dráždění sedacího nervu. Bolest vystřeluje ze zad do nohy, nezřídka ji způsobuje vyhřezlá ploténka. Zjistit, jestli jsou záda pouze zablokovaná, nebo se skutečně jedná o vyhřezlou ploténku, vám pomůže rozeznat právě intenzita bolesti i místa, do kterých se bolest šíří. Dokonce lze poznat, zda je forma vyhřezlé ploténky nebezpečnější nebo mírnější. Blokáda se projeví silnou bolestí v kříži, která nedá pokoj při žádném pohybu. Na rozdíl od nemoci išias však bolest tentokrát nevystřeluje do končetiny. Tyto potíže může zavinit nevhodný pohyb, jednostranná zátěž, jež nebyla kompenzována vhodným pohybem, profouknutí nebo prochladnutí. Silná bolest v kříži patří i k projevům vyhřezlé plotýnky i s vystřelováním do nohy. Zaujmout znovu původní polohu, pak není zrovna jednoduché. Kromě toho, že nejste schopni se narovnat, pokud jste se předtím sklonili, můžete přestat cítit únik moči, či dokonce přestat zcela močit. Není vyloučeno, že noha nezačne ochrnovat. Stačí pouze, abyste zakašlali nebo kýchli a silná bolest je rázem tady. Když uděláme nějaký prudký pohyb, obvykle nás napadne houser. Příkladem takového pohybu by mohla být rotace zad nebo obyčejný předklon. Dojde k posunu ploténky, zároveň hrozí, že praskne ochranné vazivo, nebo že se ploténka posune dál než o 6 milimetrů. Pak hovoříme o výhřezu. V takovém případě se musí pacient svěřit do lékařské péče, ideálně neurologovi. Lékař by měl provést rentgen zad, CT vyšetření, či magnetickou rezonanci. K léčbě je zapotřebí klidu, léků a občas i operace. Napravování by takhle nemocnému nepomohlo, spíš by mu mohlo hodně uškodit, protože by kvůli němu mohl ochrnout.

Prudký rotační pohyb pánve proti páteři může být jednou z příčin blokády postranního spojení páteře a pánve. Za takový pohyb lze považovat třeba prudký nekoordinovaný doskok. Blokáda může být ale také chronická. Dochází k ní, když nejsou končetiny stejně dlouhé, nebo pokud je jedna dolní končetina vystavena větší zátěži než ta druhá. Bolest, kterou postižený pociťuje, bývá pichavá nebo i tupá. Začíná přibližně deset centimetrů od páteře a končí až v křížokyčelním kloubu. Pokud bolest vystřelí do kyčle, nedivte se. Při tomto postižení je „napravování“ na místě, měl by se ho však ujmout zkušený fyzioterapeut. Spojencem pacienta se také mohou stát lokální nesteroidní antirevmatika, jakými jsou, mimo jiné, „suché“ gely, či antirevmatické masti proti bolesti a bederní pás. Ten však nedostanete bez lékařského předpisu.

Přechod krční páteře v hrudi poznáte podle toho, že nemocný si bude stěžovat na bolest nebo dokonce pálení ve střední části zad, bude mít problémy s dýcháním a bude ho píchat u srdce. Faktory, které mohou způsobit zmíněné potíže, zde byly již vyjmenovány v sousvislosti s jinými postiženími. Opět může jít o špatný pohyb, jednostrannou zátěž při sportu, namáhavou práci. Nelze vyloučit ani dlouhodobé sezení ve špatné poloze, po němž nenásleduje protažení nebo procházka, která by záda vyrovnala. Takto nemocného člověka musí za všech okolností vyšetřit lékař. Místo zablokované páteře může mít totiž daná osoba srdeční infarkt. Na lékaři je, aby srdeční příhodu co nejdřív vyloučil a ujal se bolavých zad. Stavá se také, že spousta lidí si splete blokádu hrudní páteře se srdečním infarktem. Může za to schopnost blokády věrohodně napodobit příznaky této nemoci. S blokádou si poradí odborná masáž, rehabilitace, či napravení. Stačí bolavé místo potřít lokální mastí proti bolesti a zánětu nebo užít léky a hned bude bolet méně.

Je-li postižená celá páteř, není divu, že záda mohou bolet jako celek. Jde o ostrou bolest, která se najednou dostaví a s ní i křeč v zádech. Důvodem vzniku takové bolesti, při které jsou záda navíc ztuhlá, bývá prochladnutí, těžká práce nebo sport. V takovém případě zajistěte svým zádům klid, teplo a případně je zpevněte. Velké bolesti zahánějte lékem nebo mastí.

Já vám přeji, ať vás nebolí ani záda ani nic jiného. Abyste se mohli v klidu připravovat na advent, který nám začne již tuto neděli.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

32
v-dolina2010-09
p1140766
priprava2011-03
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.