Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Módní návrhářka – Blanka Matragi

Módní návrhářka – Blanka Matragi

J ak už jsem se zmínila v názvu, chci něco napsat o světoznámé návrhářce „Blance Matragi“. Tato dáma pochází z České republiky z Vysočiny, narodila se 20. 2. 1953. Vyučila se jako brusička skla, talent zdědila po svém otci, po té vystudovala průmyslovou školu jako sklářka a pak studovala na vysoké škole v Praze oděvní výtvarnictví. Talent měla již od dětství, jak to popisovala v jednom článku. Vždy ji bavilo něco ztvárňovat, navrhovat a kreslit.

Když studovala na vysoké škole, poznala tam s muže, který studoval na ČVUT, pana Dr. Ing. Makrama Matragiho CSc., za kterého se později provdala a spolu odjeli do Libanonu do země, ze které pocházel. Bydleli a dodnes bydlí blízko hlavního města Bejrútu. Jak popisovala, začátky tam neměla lehké, městem zmítala občanská válka, asi pět měsíců neměla žádnou téměř žádnou zakázku, do dílny jí dokonce vletěl granát a zničil jí půl místnosti. Až se vše uklidnilo a ona mohla pracovat, jako první ušila svatební šaty, které se tak líbily, že měla zakázky pro významné osoby. Začala šít pro princezny v Perském zálivu. Ve svém salónu zaměstnává 30 žen různých národů, Arménky, Palestinky, Sýřanky i Libanonky. Zaměřuje se většinou na ženské kolekce, ale udělala výjimku, když dostala zakázku na ušití uniforem pro tamní policii.

Všechny její šaty jsou originální, nikde neexistují dva stejné modely. V roce 1982 otevřela salón v Bejrútu, doslova oblékla celý Blízký východ, nebo aspoň tamní princezny. Butik má i v Praze. Její ručně šité a vyšívané róby si oblíbila tamní smetánka. V žádném šatníku by nemohla chybět umělecká mozaika korálků, kamínků a perel. V roce 2002 získala Blanka Matragi cenu Salvadora Daliho. V roce 2011 vyšla její kniha s názvem JEDU DÁL.

S manželem Makramem žije v relaxačním středisku nedaleko Bejrútu, kde kotví i jejich jachta Blanka. Ve svém manželovi má neuvěřitelnou podporu. Se vším ji pomáhá co se týká vedení firmy.

Blanka kromě módní návrhářky se věnuje také bytové designérce, navrhuje interiéry, nábytky, porcelán i lustry.

V roce 2003 získala titul významná česká žena v zahraničí. V roce 2006 uspořádala Blanka výstavu svých nádherných šatů v obecním domě. Výstava se rozprostírala ve 3 sálech. Návštěvníci se cítily jakoby v pohádce tisíc a jedna noc. Byli zde šaty společenské, honosné róby, kalhotové kostýmy. V čele místnosti v malém výklenku honosně seděly svatební šaty velmi luxusní a překrásné. Všechny její šaty jsou z luxusních materiálů, precizně prošívané kamínky, flitry perlami, zlatem, krajkou, drahokamy…

Další její záliba je výroba šperků. Jsou to nádherné luxusní kousky, vytvořila je pro společnost DIAMONDS INTERNATIONAL CORPORATIN. Sada je vyrobena
z 18 karátového bílého zlata. Pro šperky byl dále použit černý onyx, diamanty, brilianty. Jsou to šperky ve tvaru náušnic, náhrdelníků, prstenů. Originály jsou prozatím neprodejné. Drahé kameny byly dovezeny z různých států.

Základy jejího úspěchu: Schopnost komunikace, ochota dát do své práce všechno, temperament…

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
rovna_prava_pro_vsec...
IMG_5435
okolo-msk2011-304
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.