Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Výběr krytí na rány

Výběr krytí na rány

K aždý stav rány vyžaduje individuální péči. Efektivní nasazení správných výrobků urychluje průběh hojení a navíc šetří další náklady. Typy rány: chronická i akutní, infikovaná, secernující, povleklá, hluboká. Požadavky na krytí: savost, prostupnost pro plyny, snášenlivost obvazu, bezpečná aplikace, zvládnutí event. infekce, cena a dostupnost.

Metoda vlhkého hojení - tento způsob využívá přirozeného a fyziologického hojení za vlhkých podmínek. Za takové situace dochází k ideálním podmínkám k růstu epitelu a granulace tkáně.

Výrobky k vlhkému hojení:
 1. Antiseptická krytí - obvaz napuštěný antiseptickou složkou (Inadine - povidonjód, Bactigrass - chlorhexidine, Betadine mast)
 2. Krytí s aktivním uhlím - krytí obsahující aktivní uhlí + event. další složky (Estex, Carbonet + stříbro Vliwaktiv Ag, Actisorb Plus)
 3. Hydrokoloidní krytí, Hydrofibery - vnitřní vrstva hydrokoloidů (želatina, pektin, karboxymetylceluloza s adhezivní vrstvou, vnější vrstva z polyuretanové pěny (Suprasorb H, Granuflex, Hydrocoll) - na mírně secernující rány, bez infekce. Hydrokoloidní gely v pastě (Granuflex pasta, Comfeel pasta, Flamigel)
 4. Hydrogelové krytí - gely plošné nebo v tubě zajišťující adekvátní vlhkost v ráně (IntraSite comformable, Hydrosorb, v tubě: Intrasite gel, Nu-gel, Hydrosorb gel). Na rány povleklé a granulující s mírnou sekrecí, na nekrózy.
 5. Pěnová krytí - zachovávají spodinu rány čistou, nasají sekreci, dobře ochraňují okolí defektu (Allevyn, Biatain, Mepilex, Permafoam, Tielle, Tielle plus, Suprasorb P, Allevyn gentle). Jen pro čisté defekty, bez infekce, s mírnou a střední sekrecí.
 6. Alginátová krytí - vlákna z mořských řas, která disponují velkou absorpční schopností, podporují čištění spodiny i granulaci, mají hemostatický účinek. Lze použít i u povleklé spodiny, ne však s masivní infekcí. Jsou vyráběna i k tampónování ran (Sorbalgon, Suprasorb A, Kaltostat, Flaminal, Melgisorb, Sorbsan). V kontaktu s ránou tvoří viskózní gel. Hodí se pro středně až silně secernující rány. Při infekci volíme se stříbrem (Suprasorb A + Ag, Silvercel, Acticoat, Sorbsan Silver, Melgisorb Ag nebo alginát + carbon (Sorbsan Carbon).
 7. Filmová krytí - slouží k ochraně okolí defektu před poškozením sekretem, který se může hromadit. Filmy ve spreji Opsite, Cavilon, tampony Cavilon, plošné Suprasorb F).
 8. Hydrofibery - koloidní tenká dutá vlákna s velkou absorpční kapacitou, přilnou k ráně a vytváří kompaktní gel (Aquacel, při infekci Aquacel Ag). Na granulující a epitelizující defekty.
 9. Obvazy se stříbrem - ionty sříbra vyžadují k působení vlhké prostředí. Při nedostatečné sekreci nutno zkrápět (fyziologickým roztokem, u Acticoatu jedině aqua). Algináty se stříbrem (Acticoat Absorbent, Silvercel, Suprasorb A + Ag, Melgisorb Ag). Hydrofiberové krytí se stříbrem (Aquacel Ag), alginát + pěna + Ag (Calgitrol Ag), Atrauman Ag.
 10. Bioaktivní krytí - pomáhá snížit aktivitu vlastních proteáz, enzymů, které u chronické rány udržují zánět. Nutná je dlouhodobá aplikace (Promogram, DerMax, MelMax, Suprasorb C). Na čisté, dlouhodobě stagnující rány.
 11. Různé - Tenderwet, Bionect, Hyiodine - kyselina hyaluronová s jódem ve formě hustého roztoku. Překryjeme vhodným krytím. Vhodné u suchých infikovaných ran nebo granulujících. Místo mastného tylu - Atrauman, Mepitel, Grassolind.
Tato široká škála speciálních krytí na rány umožńuje zabránit rozmnožení choroboplodných zárodků. Správný výběr nám pomůže nastartovat proces hojení i u dříve obtížně léčitelných dekubitů, bércových vředů a diabetické nohy.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
konference-karvina04
P6231588
82_ruzne_0110-0938
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.