Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Náchylnost k rýmě

Náchylnost k rýmě

S pousta lidí si myslí, že jsou více náchylní k rýmě, když jsou unavení nebo prochladlí, ale nic z toho se dosud neprokázalo. Většinou jsme odolnější vůči virům a baktériím díky tomu, že jsme si stačili vytvořit odolnost pravidelným pobytem venku za chladného počasí.

Studie poukazují na to, že člověk pracující po celý den v budově má větší sklony se nachladit než takový dřevorubec pracující v lese. Proto se nedoporučuje oblékat příliš teple ven a ani v posteli byste se neměli příliš teple přikrývat. V domech a bytech, ve kterých v zimním období je přespříliš horko a sucho má pak za následek, jenž se projeví nepříznivě na našem zdraví, neboť horký a suchý vzduch vysušuje nos a krk a to zapříčiňuje snížení imunity vůči choroboplodným zárodkům. V pokojích, kde teplota vystoupí přes 23°C je vzduch už příliš suchý. Spousta lidí to řeší pořízením zvlhčovačů nebo dávají misky s vodou na radiátory. Mnohem lepší by ovšem bylo, kdybyste nepřekračovali teplotu 21°C v místnosti. Tím si udržíte v zimě dostatečně vlhký vzduch a poté nemusíte už si dělat starosti s vlhkostí. Nejprve vám přivykání na nižší teplotu nebude příjemné, ale za pár týdnů si zvyknete a v teplejší místnosti se už nebudete cítit dobře.

Člověk, který ve své stravě dostává velice malé dávky vitamínu A, může být potom náchylnější nejenom k rýmě, ale i k jiným infekčním onemocněním. Spousta vitaminu A je v mléce, másle, vejcích a zelenině. Ve stravě by mělo být i přiměřené množství vitaminu C – 50 miligramů nebo sklenička pomerančové šťávy denně, neexistuje ovšem ale žádný důkaz, že by větší dávky před rýmou více chránily.

Podle odborníků jsou lidé náchylnější k rýmě, když jsou v napětí nebo nešťastní. Proto je docela možné, že nervozita může ovlivňovat krevní oběh v nose nebo krku tak, že choroboplodné zárodky získají lepší možnost bujení. Lidé mohou svou infekci přenést na druhé nejméně den předtím, než se příznaky objeví na nich samotných a někdo dokonce může zárodky onemocnění přenášet i tehdy, když na něm samotném se příznaky vůbec nikdy neobjeví. Většina rýmových onemocnění v rodině se dál přenáší na mladší děti zpravidla, jedná-li se o malý byt a všichni jsou nuceni používat stejné místnosti.

Testy prokázaly, že gázová maska na nose a ústech nezabrání tomu, aby se většina zárodků dostala do vzduchu. Znamená to, že není nijak obzvlášť výhodné zakrývat si obličej maskou, aby ostatní členové rodiny se nenakazili.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140734
57_vylet_2809-1106
64_vylet_2809-1423
img_3718
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.