Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Venku už je tma. Buďte vidět!

Venku už je tma. Buďte vidět!

P amatujte na to, že auta mají světlo, ale chodec ne. S načatým podzimem se dny zkracují a noci prodlužují, což s sebou nese řadu nevýhod. Jednou z nich je špatná viditelnost chodců, kteří se tak v tomto období mnohem častěji stávají oběťmi dopravních nehod. Děti jsou přitom ohroženy více než dospělí. Jsou často roztěkané, nepozorné, nedokážou přesně odhadnout vzdálenost přijíždějícího auta, ani předvídat. O to důležitější je, aby byly dobře vidět. Možností je spousta – od výběru barvy oblečení až po nejrůznější vesty a reflexní prvky na oblečení i školních aktovkách či batozích.

Chybět by neměly ani na kole či cyklistických a lyžařských přilbách. Nosit takové ochranné pomůcky rozhodně není žádná ostuda. Běžně je používají třeba policisté, záchranáři nebo hasiči. Reflexní nálepky, pásky, různé ozdůbky přitom nejsou nijak drahé a dají se na oblečení přišít nebo i nažehlit. Koupit se dají třeba na poštách, v obchodech s jízdními koly nebo v galanteriích.

Reflexní prvek by měl být na čepici nebo kšiltovce. Rozhodně by neměl chybět na cyklistické a lyžařské přilbě. Třeba jako nálepka.

Reflexní prvky připevněte na školní batoh nebo tašku. Nejlépe se hodí pásky, které se dají připevnit po celé délce.

Drobnější reflexní předměty se hodí i na boční stranu školní brašny.

Na ruce by měly být reflexní pásky připevněny na konci rukávů, nejvýše však u lokte.

Přední strana oblečení je největší. Není-li bezpečnostní prvek už součástí oděvu, můžeme opět připevnit reflexní pásky. Pokud máme pocit, že už svítíme „jako vánoční stromeček“, můžeme zvolit skromnější ozdobu, v podobě připínací placky, nebo přívěsku připevněnému na zip.

Bezpečnostní prvek by neměl chybět ani na nohách. Nejlepší umístění je u kolen. Kromě chodců by rozhodně nemělo chybět lyžařům a cyklistům.

MODRÉ OBLEČENÍ – viditelnost ve tmě je 18 metrů

ČERVENÉ OBLEČENÍ – viditelnost ve tmě je 24 metrů

ŽLUTÉ OBLEČENÍ – viditelnost ve tmě je 37 metrů

BÍLÉ OBLEČENÍ – viditelnost ve tmě je 55 metrů

REFLEXNÍ OBLEČENÍ
– viditelnost ve tmě je 200 metrů. Právě tato vzdálenost stačí řidiči na to, aby se chodci na silnici vyhnul.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-12
img_9258
05_prijezd_2409-2357
m-r-polsko2011-05
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.