Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Advent

Advent

S lovo advent je latinského původu a znamená příchod a má svůj duchovní obsah. Z náboženského hlediska se jedná o přípravu na slavení Narození Páně. Věřící se vžívají během adventu do atmosféry starozákonních proroků, kteří připravovali lidstvo na příchod Ježíše Krista. Rovněž oživují touhu po druhém příchodu Ježíše na konci časů. Je to období, kdy by se lidé neměli přejídat, účastnit se hlučných zábav a měli by se věnovat zbožnému rozjímání a těšení se na narození Krista. V 1. adventní neděli začíná u křesťanů liturgický rok (církevní rok).

Advent je čtyřtýdenní období před Vánocemi. Začátek adventu se pohybuje mezi 27. 11. a 3. 12. Datum adventu je pohyblivý, protože poslední – čtvrtá adventní neděle připadá vždy na neděli před 25. prosincem. 25. prosinec - Boží hod vánoční a je hlavní vánoční svátek. Advent trvá až do půlnoci 24. prosince.

Letošní advent začíná až 1. 12. Má sice čtyři adventní neděle, ale trvá jen 23 dní. Nemá tedy celé čtyři týdny.

Letošní adventní neděle

První adventní neděle – 1. 12. 2013
Druhá adventní neděle – 8. 12. 2013
Třetí adventní neděle – 15. 12. 2013
Čtvrtá adventní neděle – 22. 12. 2013

K adventu patří dále

Adventní věnec. Je to věnec, který je ozdobený čtyřmi svícemi. První svíce se zapaluje v  první adventní neděli. Každou další adventní neděli se pak zapálí další svíce. Jedná se vlastně o symbolické odpočítávání čtyř týdnů adventu. Klasické věnce byly zavěšené na stuhách, v dnešní době se však adventní věnce pokládají přímo na nazdobený slavnostní stůl.

Adventní věnec je v církvi považován za symbol vítězství a královské důstojnosti. Adventním věncem je vzdáván hold Ježíši Kristu.

Světlo z hořící svíce z věnce symbolizuje přicházejícího Krista a zároveň rozptyluje temnotu a strach.

Roráty. Roráty jsou časné ranní mše svaté doprovázené nádhernými liturgickými zpěvy, které se konají po celou dobu adventu ve farních kostelích. Texty písní jsou sestavené podle biblických textů.

Advent je rovněž doba, kdy kupujeme pro své blízké dárky a pečeme cukroví.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
IMG_1235
img_3764
13
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.