Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Máte rádi perské kočky?

Máte rádi perské kočky?

J ejich přednosti v první řadě jsou hedvábná a dlouhá srst, kulatý obličej a velké oči, jsou to prostě krasavice mezi ostatními kočkami. Mnoho milovníků koček se shoduje, že představují ideální mazlíčky a zvířátka vhodná do bytu. Perské kočky jsou rozhodně pokládány za nejpřítulnější a nejklidnější představitele ušlechtilých koček.

Všeobecně platí o kočkách, že velmi dobře dokážou uspokojit touhu člověka po vnitřním vztahu s živým tvorem. Kočky totiž milují hlazení a mazlení, dávají najevo radost z každého projevu náklonnosti a přitom si zachovávají svoji samostatnost. Jejich předení signalizuje v naší náruči pocit bezpečí a tepla. A pro perské kočičky, toto platí obzvláště. Chcete-li mít takovýto krásný vztah s vaší kočičkou, je důležité vědět, na co byste si měli především dát pozor při výběru, chovu a péči o perskou kočku. Čím lépe svojí kočce porozumíte, tím harmoničtější může váš vztah s ní být. Perské kočky jsou často považovány za primadony mezi ostatními kočkami, ale zdaleka nejsou tak náročné, jak by si někdo mohl myslet. Samozřejmě potřebují porozumění, náklonnost a skvělou péči a pak se budou cítit dobře a svým majitelům budou přinášet jenom radost.

Každá kočka je svérázným jedincem a výraznou osobností. Klidně se může stát, že i kočičí sourozenci z jednoho vrhu budou mít zcela odlišné povahové rysy. Perské kočky jsou považovány sice za nejklidnější, ale mohou se od sebe odlišovat pohyblivostí, loveckým pudem. Koťata sice mohou po bytě řádit jako šílená, zatímco jejich rodiče budou klidně odpočívat na gauči. Lovecký pud u nich není tak silný, což znamená pro chovatele v bytě určité ulehčení. Ovšem měli byste mít na paměti, že perské kočky nejsou dekorací bytu ani atraktivním živým polštářkem. Potřebují jako ostatní kočky spoustu lidské pozornosti a k tomu ještě nesmíte vynechat intenzivní péči o jejich dlouhou a jemnou srst, kterou musíte provádět s láskou a trpělivostí.

Kočky velkou část dne nerušeně prospí a nemají rády, když je někdo neustále pronásleduje a bere je proti jejich vůli do náruče. Hluk a neustálý neklid je jim nepříjemný a může zapříčinit následně poruchy chování kočky, proto je také podstatné, aby i malé děti byly vhodně poučené a vyvarovaly se tak hrubých chyb při zacházení s kočkami. Co se týká dobrých způsobů perských koček, určitě je nenaučíte metodami psího výcviku, jsou totiž individualisté a nesnášejí dril. Mají bystré smysly, jsou nadprůměrně chápavé a citlivé. Pokud zaujmete vždy trpělivé stanovisko, budou se v budoucnu chovat často žádaným způsobem samy od sebe.

Každý, kdo k sobě připoutá jakékoli zvíře, je zodpovědný za jeho další prospívání, neboť zvíře se stává úplně závislé na vaší péči a starostlivosti. Proto si dobře zvažte, zda jste ochotni obětovat většinu svého volného času a to po celý jeho život, což u koček může být až 20 let. Nejdůležitější předpoklady pro úspěšnou výchovu jsou láska ke zvířeti, důslednost, trpělivost, autorita a samozřejmě hodně chválit, ale netrestat pouze hlasitě pokárat.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-25
IMG_1222
P5303047
P6231620
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.