Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Uzliny jsou naši důležití strážci

Uzliny jsou naši důležití strážci

L ymfa je část krevní plazmy, která se dostala mimo cévy. Neustále se hromadí v mezibuněčných prostorech tkání a postupně se sbírá do lymfatických cév, kterými směřuje z okrajových částí těla k srdci. To je také důvod, proč mají právě nohy nebo konečky prstů tak silné tendence obtékat, kdykoliv je něco v nepořádku. Náš lymfatický systém má mnoho důležitých funkcí: tak jak směřuje lymfa k srdci, sbírá z těla nejrůznější materiál užitečný (např. živiny vstřebané ze střev), ale i nebezpečný (např. bakterie, viry, nádorové buňky) pro organismus.

Tyto látky se totiž dostávají přímo do lymfatické tekutiny, kterou filtrují a současně i „kontrolují“ tzv. lymfatické uzliny. Jsou to malé drobné uzlíky, které hrají v našem imunitním systému velmi důležitou roli. Nejenže plní funkci jakéhosi biologického filtru, ale koordinují též obrannou (imunitní) reakci organismu.

Občas ale zduří, jsou nateklé a bolestivé. Co to znamená? Je to jasná známka toho, že náš organismus právě s „něčím“ bojuje. Mohou to být viry, bakterie, ale i nádorové buňky, které se uvolnily z místa vzniku nádoru. Lymfatické uzliny máme uložené po celém těle, např. na krku, v podpaží, břiše a tříslech. tvoří vzájemně propojenou síť. V případě, že se někde v těle objeví zánět, obvykle zduří uzliny, které jsou postiženému místu nejblíže. Podle toho mohou lékaři rozpoznat pohmatem, jaká oblast těla je v ohrožení a kde probíhá akutní infekce (virová, bakteriální, parazitární atd.)

Pokud jsou zduřelé uzliny po celém těle, hrozí nebezpečí, že patologický proces je v těle rozšířen nebo může i dojít k samotnému nádorovému onemocnění lymfatické tkáně.

Pokud nám lymfatický systém nedostatečně odvádí přebytečnou tekutinu z tkání, dochází k otokům, nejčastěji právě v okrajových částech těla - zejména nohou, které se začínají výrazně zvětšovat. V těžkých případech vznikají až tzv. sloní nohy. Jakékoliv otoky na těle není radno podceňovat a v případě, že není známa příčina, je nutné navštívit lékaře. Tam, kde jsou ještě navíc zduřelé i lokální mízní uzliny, musíme počítat s tím, že lymfa nekoluje tělem tak, jak by v ideálním případě měla, a že tělo navíc bojuje i s nějakou infekcí nebo jiným procesem. Podstatné je, abychom našli příčinu a odstranili ji. Lymfatické otoky vznikají i poté, kdy se např. odstraní u rakoviny prsu lokální mízní uzliny. Takový radikální zákrok způsobí zhoršený odtok lymfy a otok ve spádové oblasti. V případě, že se nezdaří vyhledat příčinu lymfatických otoků, je možné pacientovi ulevit lymfatickými masážemi, léky na odvodnění, speciálními stahovacími punčochami. Otoky v nohou, v kotnících a výše může mít původ i v nemocech srdečního a cévního aparátu, v souvislosti i s ledvinami. Tam lymfatické masáže nepomohou. Je potřeba se vyhýbat příjmu soli. I celulitida je v podstatě lokální lymfatický otok, který vzniká v důsledku hromadění tekutiny v podkoží.

Příčinou nedostatečné funkce lymfatického systému je dlouhodobé sezení, stání, špatná životospráva, nedostatek pohybu, stres, alkohol, úrazy, jakákoliv operace, zlomeniny, akutní infekce. Provádějí se ruční lymfatické masáže vyškoleným odborníkem nebo přístrojové. Musíme však mít doporučení od lékaře a vyloučené jiné příčiny otoků.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-02
krajske_shromazdeni_...
p1140714
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.