Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Dospívání děvčat

Dospívání děvčat

D ospívání, neboli puberta je období v životě, ze kterého mají mnohdy rodiče větší strach než jejich ratolesti. A je jedno, jestli je to holka nebo kluk. Ti z vás, kteří už mají pubertu svých dětí šťastně za sebou, jistě potvrdí, že dospívání dětí dá rodičům hodně zabrat. Bezesporu si někteří dokonce dopředu lámou hlavu, jak to zvládnou, až se z toho jejich hodného a poslušného zlatíčka stane tvrdohlavý drzý „fracek“ a začne s ním cloumat ta zatracená puberta.

Možná si řada z vás myslí, že během puberty trpí výhradně rodiče, zatímco jejich potomkové si toto období jakéhosi vzdoru velice užívají. Mohu vás ujistit, že to není tak docela pravda. Ani pro mládež není dospívání jednoduché. Puberta je totiž obdobím, kdy se člověk mění nejen fyzicky, ale také psychicky a tyto změny se u něj samozřejmě projevují. Rodiče, jejichž děti mají pubertu ještě pořád před sebou, by se měli připravit na to, že až dospívání propukne, změní se jeho hodnoty, začne být nestabilní emocionálně a počítejte i tím, že budou vymezení vůči autoritám.

To byl jen takový obecný úvod. Název článku však jasně říká, že v tomto článku budeme věnovat pozornost především dospívání dívek. Jak již bylo výše uvedeno, dospívat v dnešní době není zrovna snadné. Už jenom to, že komunikace probíhá jiným způsobem než dřív. Když se chce kluk s holkou sejít nebo naopak rozejít, napíše jí prostě SMS nebo jí to oznámí prostřednictvím skypeu, či facebooku. Společné zážitky rovněž prožíváme jinak. Snad právě proto se od dívek očekává více zodpovědnosti za samou sebe, za dobu a způsob, jakým zahájí svůj sexuální život a jak budou používat nejkrásnější zbraně, kterou mají, tedy se samotnou skutečností, že jsou ženami: „Nejedna dívka navštívila moji poradnu a řešila se mnou problémy, které jednak přinesl její věk a tzv. „vývojové období“, ale také problémy, které přináší dnešní doba – žijeme rychleji, více jsme zaměření na výkon, změnil se hodnotový systém a jiná je také situace na poli vztahů a rodinného soužití.“ Takto hodnotí problém psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová.

A s čím se vlastně dnešní puberťačky musejí potýkat? Z posledních psychologicko-sociologických průzkumů vyplývá, že dospívání i s veškerými svými projevy přichází dřív. Dokonce ani hranice deseti let není žádnou výjimkou. Proč tomu tak je? To je otázka, kterou se zabývají různé sociologické i psychologické průzkumy. Snaží se ji zodpovědět a přijít „problému“ na kloub. V následujících odstavcích uvedu ty příčiny, které jsou považovány za nejčastější.

Na prvním místě není nic jiného než rodinné zázemí. Rozvodovost je v dnešní době až 50%, zatímco počet uzavíraných manželství naopak klesá. Není tedy divu, že rodina už ztrácí svou stabilitu a pomalu přestává být vnímaná jako bezpečné zázemí pro vývoj dětí. Kvůli časté rozvodovosti, musí řada dětí projít nesmírně náročným obdobím. Z praxe víme, že dívky jako by rychleji dospívaly. V tomto případě, je to však pro ně spíše nevýhodou. Jelikož už jsou v podstatě dospělé, požaduje se od nich, aby byly rozumné, pochopily dospělé i jejich problémy a tolerovaly jak rozpad rodiny, tak rozvržení další péče. Nezřídka se stává, že musí začít plnit i povinnosti, které nejsou přiměřené jejich věku. Ve stabilní rodině, kde má dívka tolik potřebné zázemí a bezpečí, se pak dají pochopitelně řešit i potíže a úskalí, jež s sebou přináší věk. Vhodným příkladem jsou třeba první úspěchy a neúspěchy, ať už by byly spojené se školou, se vztahy nebo, dejme tomu, se zájmy apod.

Další možnou příčinou dřívějšího nástupu puberty by mohla být kariéra a vzdělávání. V minulých dobách byly dívky odmala vedeny k tomu, že by měly udělat všechno proto, aby se co nejdřív a dobře provdaly, staraly se o rodinu a spoléhaly na manžela, který si své pracovní místo bezpochyby udrží a rodinu uživí. Zdá se, že v současnosti to mají dívky ještě horší. Nikdo už jim sice nebrání v tom, aby studovaly a věnovaly se své kariéře. Rodiče je naopak od mládí povzbuzují k tomu, aby studovaly, učily se a plnily si své sny a snažily se být co nejsamostatnější, nezávislé na mužích a usilovaly o rovnoprávnost s nimi. Dnešní svět zkrátka vidí dívku jako dokonalou manažerku, která zároveň dokáže být i 100% matkou. Samozřejmě není správné, když dívka není vůbec ambiciózní a myslí si, že jednou bude mít všechno, aniž by musela hnout prstem. Na druhé straně musíte uznat, že bojovat na všech frontách je velmi těžké a ne každý je toho schopen. Chci tím říct, že pokud musí dívka podávat 100% výkon v pracovním i v rodinném životě, tak je to na ni trochu moc. To přece musí uznat každý člověk se špetkou zdravého rozumu.

Mnoho z vás si jistě občas vzpomene, jaké to bylo, když jste si jako děti hráli venku s kamarády a jsou to docela hezké a příjemné vzpomínky, viďte? V dnešní době se však mládež baví zcela jinak. Jedním z hlavních zdrojů rozptýlení a zábavy je pro ně internet se svými digitálními hrami, sociálními sítěmi atd. Rodiče se bojí, aby jejich děti nakonec nebyly na internetu závislé, a tak se je snaží kontrolovat, aby je ochránili. S pubertou je však spojena i stávka. Dívkám a myslím, že i chlapcům, se zkrátka přestává líbit na kroužcích a dalších mimoškolních aktivitách, které dosud vyplňovaly jejich volný čas a raději dávají přednost akcím s kamarádkami. Bohužel si tyto mladé dámy málokdy nechají vysvětlit a nepřipustí si, že v jejich věku, řekněme od patnácti do osmnácti let, si zkrátka řadu věcí ještě nemohou dovolit. A že tyto zákazy jsou pro jejich dobro a ne proto, aby jim braly svobodu.

S obdobím dospívání bývají spojovány první lásky. První lásky mají velmi dobrou pověst, neboť se o nich tvrdí, že jsou nejkrásnější. Podle slov současných dívek už to však není to, co bývalo. I v těch prvních láskách už není tolik romantiky, ohleduplnosti jako dřív. Nemluvě o tom, že doba čekání, než přijde to „poprvé“ je také čím dál kratší. Mladí často úplně vynechávají fázi, během které jeden druhého poznává a respektuje. Jdou zkrátka rovnou na věc. Chlapci, kteří většinou projeví zájem jako první, se sice předtím informují z různých časopisů či internetu, a dívky občas touží po intimním sblížení se svým partnerem. Tady je myslím vhodné upozornit na varování odborníků, že existují různé pornostránky a chaty, na které není nic těžkého se dostat a na kterých se mohou skrývat pod falešnou identitou nebezpeční lidé. Mladé dívky by navíc neměly zapomínat na to, že kromě nechtěného početí by jí při pohlavním styku mohla hrozit i nákaza některou z pohlavní nemocí.

Často se stává, že dospívající dívky žijí ve virtuálním světě, kde jsou neomezené možnosti komunikace. Internetové chaty bývají nezřídka tím, k čemu se dívky, ale i chlapci, uchylují, když chtějí utéct ze světa povinností a očekávání. Zároveň bývají i místem, kde si splňují své fantazie a sny. Stejně jako téměř všude, rovněž tam čeká na mladé dívky nebezpečí. Svět internetových chatů totiž dívku přesvědčuje o tom, že by se měla v chatových výměnách osvědčit jako dívka žádoucí, sexuálně připravená a dokonce „zralá“. Děvčata již ve třinácti letech mohou propadnout touze po realizaci snových vztahů a právě tuto možnost jim nabízí virtuální svět. O takových vztazích by však s nimi ve skutečné realitě neměli hovořit ani rodiče, ani sourozenci, ani vrstevníci.

Poslední slovo bude patřit odbornici. Nebude jí nikdo jiný, než opět psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová, která upozorňuje: „Dalo by se říct, že v dnešní době mají náctiletí, a především dívky, složitější dospívání, než jsme mívali my nebo naše babičky. Proto bychom se měli vrátit zpět do rodin a snažit se o to, aby měly dívky stále to bezpečné zázemí, kde se mohou svěřit, podělit o nové zkušenosti, a kde se mohou za všech okolností poradit.“

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PICT0131
20
img_9089
P1100027
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.