Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Prokrastinace

Prokrastinace

U rčitě všichni známe stav, kdy se nám nechce dělat určitá konkrétní věc a tak se pustíme do něčeho úplně jiného, příjemnějšího. Pokud se to stane jen občas, je to normální, pokud tak ale činíme často, může jít o prokractinaci. Prokrastinace je chronické odkládání plnění povinností a úkolů na později. Jedná se hlavně o plnění nepříjemných povinností, kdy se člověk bojí, že úkol nesplní tak dobře, jak by chtěl.

Povinnosti odkládá proto, že trpí ochromujícím strachem se selhání. Člověk důležitou práci odsouvá na později a tím dochází k velké časové prodlevě mezi odhodláním pracovat a skutečným zahájením práce. Prokrastinace není totéž co lenivost.

Rozdíl mezi lenivostí a prokrastinaci
  • Lenivý člověk nemá žádné cíle a většinou nic nedělá. Jen lenoší, netouží po žádné změně a hlavně nemá z ničeho strach.
  • Člověk trpící prokrastinaci si vytýčí úkol, ale má strach z jeho plnění. Bojí se neúspěchu a posměchu okolí. Má rovněž strach z neznámého, a proto povinnosti odsouvá na později. Obává se, že práce bude nepříjemná a hlavně, že ji nedokáže provést dokonale. Často před splněním důležitého úkolu, na kterém mu záleží, utíká k jednoduché práci, například k úklidu, a pak nemá čas vykonat svůj skutečný úkol. Prokrastinátor nedokáže jen tak lenošit, ale najde si jinou práci, jen aby nemusel dělat to, co by měl, to na čem mu opravdu záleží a čeho se zároveň bojí.
Jak s prokrastinaci bojovat?
  • Hlavní je si úkol rozdělit na menší části.
  • Je dobré si představit, co by se stalo v případě neúspěchu. Při nejhorším bude potřeba práci udělat znovu, nic horšího se nestane. Když si to člověk uvědomí, zbaví se úzkosti a rychleji se pustí do práce.
  • Doporučuje se určit si termín, do kdy má být práce hotová. Prokrastinaci často splňují své úkoly na poslední chvíli a jsou emociálně a někdy i fyzicky vyčerpáni.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-06
socialni-podnik03
08-opava-jakartovice
P6231600
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.