Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Náměsíčnost (Somnambulismus)

Náměsíčnost (Somnambulismus)

C o to znamená, když je člověk náměsiční? Jak se tato diagnóza vlastně projevuje? Co to způsobuje? Je to nemoc? Náměsíčnost klasifikujeme jako poruchu spánku. Je to stav porušeného vědomí, kde se spánek střídá s bdělostí. Projevuje se tak, že člověk, který usnul a tvrdě spí, se v noci z ničeho nic probudí a prochází se. Ale není tomu vždy tak, někteří se posadí jen na postel, někteří se jdou osprchovat, vymočí se mimo toaletu, jiní se projdou po bytě, může se stát, že vyjdou na balkón, a nebo si sednou na okenní římsu, někteří z bytu odejdou. Nebezpečné je, když opustí byt úplně a vyjdou do ulic.

Obličej náměsičního je většinou strnulý. Náměsíční člověk většinou nereaguje na okolí ani když je napomínán, (člověk nevnímá ani neslyší). Probuzení v tomto stavu je velmi obtížné, člověk je většinou dezorientovaný a vůbec neví co se s ním děje. Riziko v Náměsíčnosti spočívá, aby nedošlo k úrazu.

Náměsíčnost se většinou vyskytuje u dětí. Není se třeba touto poruchou znepokojovat. Většinou vymizí sama.

SOMNAMBULISMUS – je vážnější, pokud tato porucha přetrvává do dospělosti. Náměsíčnost je stav, kdy se vyskytuje kompletní motorické chování ve spánku. Nejčastěji se objevuje v první polovině spánku, kdy spíme hlubokým spánkem.

Náměsíčnost se může projevovat u lidí s demencí u těch, kteří užívali drogy, různá psychoanalgetika apod. Příčinou může také být genetická výbava. Člověka, který je náměsíční, nikdy nebuďte, ale opatrně a v klidu mu pomozte zpět do postele, aby nedošlo k nějakému nepříjemnému úrazu.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

71_2soutezni_den_290...
edf-tour-2010-bielsk...
img_9112
04_prijezd_2409-2156
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.