Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Malá radost pro nastávající pochmurné dny

Malá radost pro nastávající pochmurné dny

O bzvláště v pochmurných pozimních dnech vám při každém pohledu zvedne náladu. Květiny vnášejí do našich domovů barvy, vůni a také kousek přírody. Kdo nemá v bytě žádné kvetoucí pokojovky, měl by si občas nějakou kytici dopřát. Pomoci květin se dá v interiéru doslova čarovat, můžete si nastolit libovolnou atmosféru. Krásná kytice na jídelním stole umocní slavnostní oběd, červená růže vedle postele navodí romantické představy, pestrobarevná kytice v porcelánovém džbánku připomene léto.

Ovšem nestačí jen dát květiny do vázy s vodou, péče o ně by měla začít už po jejich zakoupení. Zkuste se vyhnout dlouhé dopravě, nenechávejte je ležet dlouho v autě a nepokládejte je do průvanu. Klidně je nechte zabalené v papíru co nejdéle, v létě ho můžete i rosit, tím zajistíte řezaným květinám alespoň vlhkost a nižší teplotu. V zimě se pokuste vyhnout mrazům a také prudkým teplotním rozdílům. Až je přinesete z venku, nechte je alespoň půl hodiny v nějaké nevyhřívané místnosti, teprve poté je přeneste do vyhřátého pokoje.

Než kytici naaranžujete do vázy, odřízněte šikmým řezem asi 2-3 cm stonku. Udělejte to ostrým nožem, nejlépe pod vodou, aby se do stonků nedostal vzduch. Ten totiž brání průtoku vody poté, co květiny vložíte do vody. Odstraňte také spodní listy, které by zůstaly ve vodě, začaly by hnít. Přidejte výživu, ta zamezuje množení baktérií ve vodě a prodlužuje svěžest květů. Vodu po několika dnech vyměňte a stonky opět seřízněte.

Nemáte-li výživu pro květiny, vložte do vody aspirin nebo lžičku cukru. Každý třetí den vodu vyměňujte a stonky seřezávejte. Květiny postavte na chladnější místo mimo dosah slunce a průvanu. Vyhněte se místům v blízkosti eletrických spotřebičů. Nikdy je nestavte na televizor ani do blízkosti mísy s ovocem (to uvolňuje etylén, který urychluje kvetení). Květinám prospěje, umístíte-li je přes noc do chladničky s teplotou 5-8°C.

Ušlechtilé květy vyniknou ve sleněných nádobách jednoduchých tvarů. Je-li váza kulatá, měla by být pravidelnost i v aranžování. Na hrnkové květiny můžete použít i samozavlažovací truhlíky. Do aranží nemusí patřit jen květiny, pohrajte si s ovocem, kamínky, šiškami a pod. I chilli papričky jsou krásnou podzimní dekorací. Také pár větviček vřesu vydrží ve váze až do jara.

Je to jen na vás, jak si zpříjemnit váš interiér v nastávajících šedivých podzimních a zimních dlouhých dnech.

Niemczyková Ivana


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3712
PA062153
luhacovice-01
IMG_1222
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.