Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Muzikál Mata Hari

Muzikál Mata Hari

J edná se o nový retro muzikál, který napsal Michal David obsadil jej výbornými herci a zpěváky. Hlavní roli Mata Hari hraje Kateřina Brožová. Další herci, kteří si v muzikálu zahrají jsou Yveta Blanarovičová, Jiří Langmajer, Marek Vašut, Martin Stropnický, Marian Vojtko, Kamila Nývltová, Josef Vojtek, Jaroslava Obermaierová, Ladislav Frej a další.

Kdo byla vlastně Mata Hari?

Muzikál na motivy života tanečnice, která se v průběhu první světové války stala agentkou Německa a Francie. Co vlastně znamená slovo Mata Hari? V překladu z indonéštiny to znamená slunce. Síla slunečních paprsků nebo síla tyrkysového moře. Mata Hari je považována za pravzor špiónky, za exotickou a tragickou krásku, za romantickou hrdinku a jakési nové a moderní ztělesnění hříšné Evy.

Co je o ní známo?

Mata Hari se narodila v nizozemském Leewardenu v rodině kloboučníka. Vdala se již v 18 letech za majora holandské armády a odjela s ním do Indonésie, Měli spolu dvě děti. Manželství se po několika letech rozpadlo. Margaret musela řešit existenční otázku, a tak se rozhodla odjet do Paříže. Tam zaujala svým zjevem a byla tanečnicí na soukromých seancích.

Mata Hari vydělávala neskutečné peníze, ale taky je dovedla lehce utratit a to ji ještě podporovali bohatí milenci. Světovou proslulost si získala tancem obsahující exotiku, sex appeel, nahotu i tajemství.

První světová válka zastihla Matu Hari v Berlíně, ale pro nepříznivou dobu se vrátila do neutrálního Holandska. V hlavním městě měla několik představení a připravovala se na odjezd do Paříže. Než odjela, tak ji navštívil německý konzul a navrhl ji, aby se stala placenou agentkou říšské tajné služby. Nabídku velice ráda přijala, ale nevěděla, po jakém tenkém ledě se pohybuje. Toho konzula sledovala tajná agenda. V květnu 1916 přišla do centra francouzské kontra špionáže zpráva ze Scotland Yardu a podezření, že Mata Hari je vyzvědačka.

Mata Hari potřebovala určité potvrzení pro cizince, proto navštívila oddělení generálního štábu, kde se setkala se šéfem francouzské kontrašpionáže Ladoux, ten věděl o všem, ale přesto od něj dostala další nabídku a ona souhlasila. Když oznámila, že se chystá na cestu do Holandska, Ladoux toho využil a pověřil ji, aby v Bruselu získala informace o válečných plánech. Její syn tragicky zahynul a dcera byla ztracená. Nejsmutnější část jejího života byl však její předčasný a násilný skon, ukončený kulkami popravčí čety, a tak její tělo končí na pitevním stole.

Kým tedy Mata Hari byla? Princeznou, děvkou, umělkyní, tanečnicí, špiónkou, dobrodružkou nebo nešťastná matka milující své děti až za hrob???

Muzikál se hraje v divadle BRODWAY, Michal David, který ho napsal v tomto muzikálu překvapil úplně jinou hudbou, než na kterou jsme zvyklí. Vrací se k jazzovým začátkům, ale jsou v něm i písně romantické.

Další nejznámější muzikály Michala Davida: Tři Mušketýři, Angelika, Kat Mydlář, Mona Lisa…, ale nejúspěšnější byla Kleopatra.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_9266
rakousko2011-23
83_ruzne_0110-0942
P6231595
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.