Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Eutanazie

Eutanazie

E utanazie je usmrcení na žádost nemocného. Jedná se o dobrovolný odchod ze života za pomoci lékařů. Již od počátku 18. století se diskutuje v právní vědě o přípustnosti nebo nepřípustnosti eutanazie. Z hlediska českého práva je eutanazie nedovolená a posuzuje se jako vražda.

Není to však jen právní otázka, eutanazie je spíše záležitost etická.

Je pozoruhodné, že účast na sebevraždě je velmi podobná usmrcení na žádost nebo s útrpnosti (eutanazie). Samotná sebevražda není trestný čin. Pokud se nepovede a člověk přežije, tak se mu nic nestane. Ale ten, kdo druhého k sebevraždě nabádá nebo mu v ní pomáhá, může být odsouzený k vězení.

Od roku 1960 zná platný český trestní zákon dva typy jednání naplňující znaky skutkové podstaty trestního činu účasti na sebevraždě
  • Pachatel sebevraždu schvaluje nebo k ní přemlouvá druhého člověka.
  • Pachatel pomáhá k sebevraždě opatřením prostředků, odstranění překážek a psychickou podporou k provedení sebevraždy (Například když pachatel ponechá jed nebo letální dávku jedu v dosahu pacienta.)

Z toho plyne, že kdo pomáhá druhému k uskutečnění sebevraždy nebo se podílí na eutanazii, jedná v ČR protiprávně. Je to hlavně proto, že stav nemocného se může zlepšit, například při špatné diagnóze lékaře.

Rozdíl mezi sebevraždou a eutanazií

  • Když se člověk rozhodne ukončit dobrovolně život a spáchá sebevraždu, tak to není trestné. Přitom k sebevraždě se rozhodnou lidé často zbrkle a zbytečně.
  • Člověk, který žádá o eutanazii, většinou trpí delší dobu velkými bolestmi a nemá naději na zlepšení zdravotního stavu. Nemocný, který je upoutaný na lůžko, potřebuje pomoc druhých a není schopný sám ukončit život. V tomto případě potřebuje k ukončení života pomoc druhé osoby.

Z náboženského hlediska je sebevražda těžký hřích, který brání spasení duše zemřelého. Podle křesťanské víry dal Bůh člověkovi život jako dar, a proto člověk nemá právo život sám dobrovolně ukončit. V minulosti se sebevrazi nesměli pohřbívat na křesťanských hřbitovech.

Jsou však státy, kde je eutanazie legální. Jedná se o Belgii, Nizozemí, Lucembursko, Švýcarsko a USA.
  • V Belgii je eutanazie legální již od roku 2002. Lékař většinou píchne pacientovi injekci, která ho uspí a pak mu do žíly píchne látku, která nemocného usmrtí. Belgičtí pediatři usilují o rozšíření eutanazie i na děti. Otázkou však je, jestli děti dokážou o svém životě objektivně rozhodovat.
  • V Nizozemí musí být před eutanazií splněná přísná kritéria. Žádost musí pocházet jen od pacienta, musí být dobře uvážená, pevná a nezvratná. Pacientův stav musí působit nesnesitelné útrapy bez naděje na zlepšení. Musí to být poslední řešení ke zmírnění pacientovy situace. Eutanazii smí provést jen lékař a to po konzultaci s nezávislým zkušeným lékařem.
  • V Holandsku je eutanazie dětí nad 12 let povolena, pokud s ní souhlasí i rodiče.
  • Ve Švýcarsku se provádí asistovaná sebevražda. Lékař pomůže pacientovi život ukončit, ale on sám nemocného neusmrtí.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3674
okolo-msk2011-106
img_9240
P6265919
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.