Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Školní fobie

Školní fobie

M ůže se stát, že v dítěti náhle vznikne nevysvětlitelný strach z chození do školy. Obvykle to nastane, když několik dní bylo nepřítomné na vyučování kvůli nemoci nebo úrazu, zpravidla to je výrazné, když nemoc začala nebo úraz se přihodil ve škole. Dítě obvykle vůbec nemá ponětí, čeho se ve škole bojí nebo co se mu tam vlastně nelíbí.

Z výzkumu vyplývá, že skutečná příčina má se školou často jen velmi málo společného. Například neobyčejně svědomité dítě se třeba stane závislejší na matce, a jestliže se dítěti dovolí, aby zůstalo doma podle libosti, jeho strach z návratu do školy obvykle zesílí. Zvyšují se obavy, že je v učení pozadu a že ho učitel a ostatní děti budou kvůli absenci kritizovat. Proto by rodiče v zájmu svého dítěte měli důsledně trvat na tom, aby dítě se urychleně vrátilo do školy. Nenechejte se od tohoto rozhodnutí odradit naříkáním dítěte na zdravotní stav a ani se nesnažte přemlouvat lékaře, aby dítě ponechal ještě doma. Samozřejmě vždy, když si dítě stěžuje na zdravotní potíže, je nutné ho nechat vyšetřit lékařem.

Existuje jedna podstatná výjimka, pokud jde o pravidlo týkající se co nejrychlejšího návratu dítěte do školy. Dospívající dívka nebo chlapec, kteří přestávají chodit do školy v souladu se svým celkovým odstupem od společenských kontaktů s rodinou i přáteli, mohou tak vykazovat první známky vážné emocionální krize. V takovém případě dle odborníků by nucení k obnovené školní docházce záležitost hodně zhoršilo. Prvním krokem by měla být pomoc odborníkem a tudíž nechat dítě vyšetřit psychiatrem.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PA062149
IMG_0128
P5303054
narozky6
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.