Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Proč je zápal plic nebezpečný jak pro děti, tak pro seniory?

Proč je zápal plic nebezpečný jak pro děti, tak pro seniory?

S větový den pneumonií každým rokem poukazuje na nebezpečnou nemoc, a tou je zápal plic. Podle statistik v České republice onemocní každý rok zápalem plic až 150 tisíc lidí, z toho 30 tisíc dětí. Na vině je bakterie Streptococcus Pneumoniae, v současné době ale proti ní je zcela účinná obrana v podobě očkování.

Zápal plic drží celosvětově třetí místo mezi všemi příčinami smrti a infekčními chorobami. Hospitalizace dětí s bakteriální pneumonií je v délce 7 i více dní. Zotavování z této nemoci ovšem probíhá týdny až měsíce. I při včasném nasazení antibiotik kolikrát hrozí komplikace v podobě výpotku – rozpadu plicní tkáně. V takových situacích je doba zotavování mnohem delší a postižení mohou mít i trvalé následky. Senioři ovšem toto riziko často bagatelizují, přitom Revírní bratrská pokladna jako první z českých pojišťoven nabízí podporu očkování pro své pojištěnce už od 50 let. A dobrá zpráva je, že také klienti VZP si mohou o toto očkování zažádat již od října 2013.

Bakterie pneumokok za normální situace je přítomna v horních dýchacích cestách až u 10 % dospělých lidí a až 60 % u dětí. Velký výskyt zápalu plic je hlášený právě v období zimních měsíců. Na což se podílí hlavně zvýšený výskyt respiračních nemocí a následně k tomu snížená imunita. Zařazení pneumokové vakcíny do očkovacího schématu dětí do 5 let vedlo k výraznému snížení onemocnění zápalem plic. Přesto ale pneumok je častým původcem středoušních zánětů až po závažné zápaly plic.

Během zápalu plic nemocného sužuje vysoká teplota okolo 39°C doprovázená kašlem a zimnicí, dále u nemocného probíhá zánět plicních sklípků a okolní plicní tkáně. Těžké případy trpí dušností, zrychleným namáhavým dýcháním až promodralými rty a konečky prstů. Děti jsou ohrožené při tak vysokých teplotách křečemi až krátkodobou ztrátou vědomí.

Abyste předcházeli nákaze zápalem plic, doporučuje se dodržovat správnou životosprávu, což znamená nekouřit, nekonzumovat ve zvýšené míře alkohol, nevyhýbat se pobytu na čerstvém vzduchu, ale vyvarovat se přelidněným uzavřeným prostorám. A významným pomocníkem proti zápalu plic je evidentně očkování.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-04
p1140800
img_9120
08-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.