Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Aromaterapie

Aromaterapie

V onná svíčka na stole, aromalampička s několika kapkami esenciálního oleje, voňavá lázeń... Každý má svůj způsob relaxace, kterým si zpříjemńuje chvilky volna a dobíjí si energii po vyčerpávajícím dni. Vůně dokáže uvolnit mysl a navodit příjemné myšlenky.

Vůně se vdechnutím dostává až do čichového centra mozku, odkud může ovlivňovat nervový systém. A tak jde správnou vůní vyrovnávat např. i krevní tlak, únavu, bolesti hlavy nebo rozrušení a nespavost. Mohou nám ovšem ublížit špatně vybrané a namíchané vůně. Aromaterapeuta můžete navštívit, pokud se potýkáte s vážnými zdravotními problémy.

Člověk dýchá celým tělem, a proto si také může vůně nejlépe vychutnat přímo pokožkou. Aromatické masáže jsou v daném oboru nejúčinnější. Při masážích se musí koncentrovaný esenciální olej naředit s rostlinným olejem lisovaným zastudena. Takový je nejšetrnější a dobře se vstřebává. Potírá se celé tělo, často i včetně vlasů. Po několika minutách začínají vonné složky pronikat kůží a určité procento se dostává do krevního oběhu. Pokud oželíte koupel, můžete přijímat blahodárné účinky esencí až 24 hodin. Tyto oleje se liší od olejů do aromalamp.

K vůním uklidňujícím patří levandule, heřmánek, meduňka, santalové dřevo. Naopak vůně, které osvěží a povzbudí jsou veškeré citrusové. Citrón, grapefruit, pomeranč, ale také máta peprná a eukalyptus. Vůně eukalyptu nám pomáhá při nachlazení, astmatu a zánětech průdušek, také působí dezinfekčně. Také borovice, cedr, máta, rozmarýn a šalvěj. K antidepresivním patří levandule, jasmín a růže.

Vůně cedru před spaním také zahání noční můry. Bergamot je antiseptický, podporuje trávení, hojení, posiluje nervy, zlepšuje dýchání, snižuje horečku, tiší bolest, je antidepresivní. Může zvyšovat fotosenzibilitu.

Cypřiš - užívá se při chřipkovém období a chorobách z nachlazení, při stavech předrážděnosti zamezuje nadměrnému pocení v koupeli: na revma a hemoroidy. Má vlastnosti antiseptické, dezodorační, sedativní, působí mírně močopudně. Utišuje bolest, stahuje cévy, celkově zklidňuje. Posiluje nervy, pomáhá proti nejistotě, úzkostech a depresi. Osvědčuje se například i při problémech v menopauze, zmírňuje menstruační krvácení a zmírňuje projevy premenstruačního syndromu. Pomáhá při nachlazení, chřipce, kašli. Nevhodný při vysokém tlaku, astmatu a epilepsii.

Geránie Bourbon (Pelargonium) - má desinfekční, antibakteriální a flebotonické (žilní) účinky. Zlepšuje náladu a usnadňuje zajizvení ran. Úžasně krásně voní.

Jalovec - má výborné čistící schopnosti, pomáhá při onemocnění močových cest, čistí krev, je antiseptický na dýchací cesty, účinný na svalové a revmatické bolesti, podporuje pocení.

Kadidlovník - brzdí růst choroboplodných zárodků, působí močopudně, sedativně, tlumí bolest, uklidňuje, osvědčuje se při nachlazení, usnadňuje vykašlávání, posiluje imunitu, je účinný při poruchách trávení - například při průjmu a nadýmání, podporuje zajizvení, harmonizuje mysl, pomáhá proti úzkosti, jeho charakteristická vůně se uplatňuje při meditacích.

Kajeput - desinfikuje dýchací cesty (bronchitida, rýma) má podobné účinky jako Tea Tree Oil, má antiseptické účinky, odpuzuje hmyz.

Lemongrass - je účinným analgetikem. Pomáhá při bolestech svalů, kloubů, zubů, ale i při bolestech hlavy. Velmi účinný je také při virusových infekcích, jako je kašel, nachlazení, chřipka, horečka. Pomáhá léčit bolesti po cvičení. Účině snižuje vysoké teploty.

Litsea cubeba - vůně je výrazně citrusová a lehkým nádechem květin. Litsea podporuje koncentraci, je vhodná při depresích, nedostatku energie, melancholii, přílišném duševním vyčerpání a nervovém napětí. Posiluje lymfatický systém, trávení, mírní bolesti (bolesti hlavy, bolesti kloubů) Mírní vysoký krevní tlak, jaterní potíže, zimnici, přílišné pocení a poruchy srdečního rytmu. Osvědčil se i proti kinetóze.

Jsou oleje s afrodisiakálními účinky jako např. Ylang-ylang nebo Neroli z pomerančového květu.

Esenciálních olejů pro různé účinky na zdraví i pro různé příležitosti slavnostní, meditavní apod. je nepřeberné množství. Vypsala jsem pouze některé nejznámější, s kterými se nejčastěji v obchůdcích setkáme. Po některých druzích musíme již trošku pátrat. Na vybraném výrobku nás musí zajímat, že je vyroben z čistě přírodních esencí. Levné umělé náhražky nám zdravotně nepomohou a může nás z nich začít bolet hlava. Proto vybírejme pečlivě.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_9258
56_vylet_2809-1033
08
IMG_0107
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.