Cvičení s Jaroslavem Wojnarem * Projekt Podané ruce 2019 * Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kastrace koček, ano či ne?

Kastrace koček, ano či ne?

D ůvodů, proč přistoupit ke kastraci koček, je několik a všechny jsou pro zdraví a budoucnost vašeho mazlíčka důležité. Proč kastrovat? U kocourů je to celkem jasné. Kocouři si značkují své teritorium, což není zrovna, pokud má někdo svého kocoura v bytě, přijemné, naopak nás to obtěžuje pachem, který je vlastně skoro nesnesitelný až odpudivý. Nekastrovaný kocour má tendenci se více toulat a má sklony se prát z cizími kocoury a to až do krve. Někdy přijde tak zbitý celý od krve a to se také týká, našeho kocoura.

Kromě toho u dominantního kocoura, který si hájil vždy doma svá práva, může po kastraci tato dominance ustoupit a kocour se stává pohodlným, lenivým, nechává se více hladit a drží se více u svého domova.

Tvrzení, že kočka musí mít alespoň jednou za život koťata, je podle veterinářů zcela nesmyslné. Naopak březost a časté porody kočky vysilují. Kastrací se vyloučí riziko rakoviny vaječníků a dělohy.

Také kastrovaní kocouři se dožívají vyššího věku díky tomu, že nejsou ovládáni sexuálním pudem a nehrozí jim všelijaké úrazy z dobrodružných výprav za kočkami.

Další pověrou je, že vykastrovaná kočka, nebo kocour ztloustne. Tady ovšem záleží na každém majiteli, jestli krmné dávky sníží, nebo bude svému mazlíkovi dopřávat to, na jakou stravu byl zvyklý. A to, dávat mu vše a to dosyta.

Kastráti mají až příliš velký apetit a příbytek na váze a to může mít za následek cukrovku, což mnozí majitelé našich mazlíků nevědí.

Kastrace je chirurgický zákrok prováděný v narkóze. Po jejím probuzení si můžeme pro kočičku, nebo kocoura přijít.

Probuzení z narkózy je pozvolné, kočka, nebo kocour má nekoordinované pohyby a často se i pomočí, nebo i pokálí.

Dopřejte ji teplé, klidné a bezpečné místo, odkud nemůže spadnout, nebo-li se zranit. Vhodné je ponechat ji v přepravce. Vodu a krmení můžeme nabídnout kočce až po nabytí plného vědomí.

Kocour je druhý den zcela v pořádku, zatímco u kočky je pooperační péče delší. Vnější stehy se vytahují zhruba po týdnu.

Uzdravování kočky po kastraci je většinou rychlé, již druhý den je schopna se normálně pohybovat.

A kdy je nejvhodnější kočku kastrovat? U kočky je to po prvním mrouskání. U kocourů je to zhruba po deseti měsících a nebo roce.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PA062156
57_vylet_2809-1106
P1100027
56_vylet_2809-1033
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.