Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Nevlastní rodiče a sourozenci

Nevlastní rodiče a sourozenci

Z měnu ve vztazích a posléze nový sňatek rodiče může zapříčinit v mysli a v emocích dítěte nebo dospívajícího obrovský zmatek. Takováto přizpůsobení jsou rozhodně často nejtěžší pro děti, protože právě děti, které přecházejí do nevlastní rodiny, pociťují ztrátu. Stvrzuje se tím, že jejich původní rodina už vlastně neexistuje.

Nový sňatek otce nebo matky způsobuje potíže dětem v jakémkoli věku, ale podle odborníků je toto období nejtěžší převážně pro děti ve věku 9 až 15 let. Údajně takto staré děti bojují s vlastní nezávislostí a najednou se zjeví člověk zvenčí, který se jim plete do života. Potýkají se s vlastní probouzející se sexualitou a to je jen část důvodů, proč děti mohou reagovat negativně. Podle výzkumu daleko častěji chlapci s nevlastními otci i matkami vycházejí lépe než děvčata. Dále bylo zjištěno, že děti z rozvedených rodin žijící v nově vzniklých nevlastních rodinách mají dvakrát tolik problémů než děti z nenarušených rodin. Přesto všechno mnoho rodičů a dětí v nově vzniklých rodinách zvládá tento stav absolutně skvěle. Nevlastní rodiny a vztahy v nich evidentně vznikají rozličnými způsoby, například tím, že rodiče vstoupí do nového manželství po smrti partnera, po rozvodu nebo po narození nemanželského dítěte. Řada z nich může být šťastná a zdravá, ale mnohé narážejí na následující důsledky spojené s novým manželstvím a komplikovanými rodinnými vztahy:

Zármutek – jak bylo už řečeno, vznik nevlastní rodiny dítěti nebo dospívajícímu naznačuje konec původní rodiny a takováto ztráta jedné z nejcennějších věcí na světě – původního domova a rodiny – může přivodit zármutek a po něm zcela přirozeně následuje popření, hněv, smlouvání, deprese a přijetí.

Hněv – mladý člověk, který truchlí kvůli ztrátě své původní rodiny, zpravidla zůstává déle v jedné fázi zármutku a to je fáze hněvu. Obvykle děti svoji bolest potlačují, ale dříve nebo později vybublá na povrch. Podle odborníků potlačovaný zármutek je jedním z důvodů, proč v nevlastních rodinách dochází k výbuchům hněvu a k častým hádkám.

Pocity viny – rodiče nejsou jedinými, kdo po rozvodu bojuje s vinou či s jinými okolnostmi. Pocity viny trápí i děti v nevlastních rodinách, jelikož děti si obvykle namlouvají, že je to především jejich chyba, že se máma s tátou rozvedli. Podle odborníků obzvlášť prvorozené děti a jedináčci mají sklony k myšlenkám, že mohli udělat daleko více, aby jejich původní rodina zůstala zachována.

Ztráta působení na situaci – v okamžiku smrti rodiče nebo rozvodu, u mladého člověka převládne pocit, že už nemá vliv na svůj život. Dospívající sice může mít dojem, že ztrácí své postavení v rodině a nemusí se mu ani líbit výsady nebo pozornost věnované nevlastnímu rodiči či nevlastním sourozencům. Poté mohou následovat problémy s chováním, jako jsou záchvaty vzteku a někdy dokonce trestné činy.

Stres – odborníci se shodují v názoru, že nevlastní děti se vykazují vysokou hladinou stresu. Naznačují, že změny, kterým se musí děti přizpůsobit, mohou vést bohužel k zvýšené míře napětí. Podílí se na tom v první řadě stěhování, noví sourozenci, finanční situace, nová organizace domácnosti, nová škola, opuštění starých kamarádů atd.

Osamělost a deprese – vznik a fungování nevlastní rodiny v dětech a dospívajících může navodit pocit osamělosti a vyloučení, dokonce dle odborníků, ještě více než život v neúplné rodině. Děti z nevlastních rodin častěji uvádějí, že se cítí osamělé nebo smutné, než děti z úplných rodin i neúplných rodin.

Nižší míra působení rodičů – studie ukazuje, přestože rodiče v nevlastních rodinách mají čas, nevěnují ho dětem tolik jako rodiče z vlastních rodin a dokonce ani jako rodiče z neúplných rodin.

Nebezpečí sexuálního zneužití – jedním z nejhorších a nejvíce zneklidňujících případných důsledků nového manželství a vzniku tak nevlastní rodiny je riziko zneužití.

Ačkoli život v nevlastní rodině může být náročný a komplikovaný jak pro rodiče, tak pro děti, může vytvářet silné láskyplné a trvalé vztahy, i když vznikl na rozbitých základech.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

76_2soutezni_den_290...
hipo3
p1140733
68_vylet_2809-1855
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.