Cvičení s Jaroslavem Wojnarem * Projekt Podané ruce 2019 * Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Su-jok

Su-jok

S u-jok v sobě kloubí tisícileté znalosti přírodní medicíny indické, čínské i egyptské. Stále více zkušených lékařů praktikujících západní medicínu hledá často pomoc právě ve východním lékařském umění. Akupunktura nebo akupresura jsou dnes všeobecně uznávané metody využívané jako prevence, nebo dokonce jako doplňková léčba pacientů.

Su v korejštině znamená ruka a jok znamená noha. celý princip metody je založen v podstatě na celkem jednoduchém problému podobnosti. Vychází z dávného poznání, že celé lidské tělo se údajně odráží v rukou a nohou člověka. Právě zde je možné diagnostikovat jednotlivé zdravotní neduhy a působením konkrétní části ruky či nohy ovlivňovat vnitřní orgány i celkově zdravotní stav. Způsob praktikování této léčebné metody je přitom velice snadný. Používá se speciální tlaková masáž, teplé či studené koupele rukou a nohou, nebo dokonce barvy.

Jak správně masírovat a kterou barvou se pomalovat?
Někdy je při metodě Su-jok nutné využívat celou ruku od zápěstí až konečky prstů, jindy prý zase stačí jen jeden prst, nebo dokonce jen jeden jeho článek. Stejně tak to platí u nohou, kde se používá celé chodidlo, jednotlivé prsty a jejich články. Podle toho se také Su-jok dělí na tři základní systémy.

Základní analogický systém
Vychází z podobnosti lidského těla s pěti vystupujícími částmi, stejně jako je prstů na ruce / noze. Dlaň / chodidlo v tomto základním systému představuje trup. Hlavu a krk tvoří dva články palce. Dolní končetiny se zobrazí v prostředníčku a prsteníčku, horní končetiny představuje malíček s ukazováčkem. Tři klouby na jednotlivých končetinách (u ruky je to rameno, loket a zápěstí, u nohy kyčle, koleno, kotník). Někdy se může stát, že se vám v dlani / na chodidle udělá bradavice, všimnete si nové pigmentové skvrny, která tam dříve nebyla nebo vás začne bolet prst nebo kloub. To mohou být první příznaky, že někde ve vašem těle začíná vznikat zdravotní problém. Kde? To právě poznáte podle toho, který prst nebo část dlaně / chodidla vykazuje anomálie.

Systém hmyzu
V tomto systému se využívá pouze prstů bez dlaně / chodidla. Poslední, nehtový článek prstu představuje hlavu, první kloub je krk, střední článek je hrudní koš  včetně všech příslušných orgánů, druhý kloub představuje bránici a poslední, spodní článek prstu je dutina břišní se všemi svými orgány. Celé lidské tělo se tak zhustí do jednoho prstu. Systém hmyzu se většinou používá pro léčbu větších orgánů: srdce, játra, plíce...

Minisystém
Využívá prakticky jen posledních, nehtových článků prstů. Tento systém je možná trochu obtížnější pro stanovení diagnózy, ovšem při prevenci údajně stačí působit jen na poslední články prstů a přitom působíte zároveň na celé své tělo.

Pro diagnostiku používají profesionálové speciální diagnostickou tyčinku. Místo ní je možné použít jakýkoliv předmět se zakulaceným hrotem. Někdy vystačí lehká masáž prstem. Důležité je, aby tlak byl stejný a abyste zkoumání podrobili celou plochu ruky, tedy dlaň i prsty (u nohy chodidla i prsty). Tam, kde ucítíte větší bolest, tam se většinou nachází váš zdravotní neduh.

Jednotlivé orgány a části těla lze pomocí bodů podobnosti aktivovat také barvami. Někdy je třeba používat masážní pomůcku konkrétní barvy, jindy prý ale úplně postačí, když příslušný bod jen zabarvíme - třeba obyčejným fixem. Moxování je speciální metoda Su-joku, kdy se zahřívají podobnostní body na rukou nebo nohou, a tím se stimuluje funkce příslušného orgánu. Ve speciálních prodejnách můžeme zakoupit diagnostickou tyčinku, masážní válečky, prstýnky, různé kuličky přímo pro Su-jok.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

narozky1
11
67_vylet_2809-1847
okolo-msk2011-106
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.