Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

V roce 1989 začala 17. listopadem v Československu sametová revoluce. Trvala do 29. prosince 1989. Během sametové revoluce padl komunistický režim. Název „sametová revoluce“ vyjadřuje, že šlo o nenásilnou revoluci, při níž nedošlo k násilí a zároveň došlo k hluboké celospolečenské změně.

Již v říjnu 1989 plánovalo Nezávislé studentské sdružení STUHA na 17. listopad pietní akci k  50. výročí uzavření vysokých škol nacisty. Akce měla proběhnout na Albertově a měla být při ní uctěná památka Jana Opletala. Avšak radikálnější studenti plánovali na akci vyjádřit nespokojenost se společenskou situací. K organizaci akce se přidal i Socialistický svaz mládeže (SSM). Někteří političtí představitelé měli z akce vážné obavy. Ale protože spoluorganizátorem akce bylo i SSM, nebylo možné akci z politických důvodů zrušit. Na bezpečnostní schůzce se ministr vnitra František Kincl, generální tajemník KSČ Miloš Jakeš a krajský tajemník Miroslav Štěpán dohodli, že pořádkové služby mají pouze udržet klid, že proti demonstrantům nemají zasahovat. Na druhou stranu se organizátoři museli vzdát původně zamýšleného pochodu do centra města a demonstrace měla zamířit opačným směrem, a to na Vyšehrad.

17. listopadu se studenti pražských vysokých škol sešli na Albertově. Zpočátku se sešlo 500 studentů, jejich počet však stále rostl. Státní bezpečnost odhadovala počet lidí na demonstraci na 15 000. Další zdroje však hovořily o davu 50 000 lidí.

Manifestace začala v 16 hodin zpěvem písně Gaudeamus igitur a projevem lidí z uskupení Nezávislých studentů. Za necelou hodinu lidé byli vyzvání organizátory k pochodu na Vyšehrad ke hrobu Karla Hynka Máchy. Někteří demonstranti chtěli zamířit na Václavské náměstí, protože tak bylo psáno ve vytištěném letáku. Na Vyšehrad dorazilo asi 10 000 lidí a v 18.15 byla demonstrace oficiálně ukončena.

Po skončení oficiální části se 5 000 lidí vydalo do centra města, na Karlovo náměstí. Vstupu do centra však zabránily bezpečnostní složky.

Dav se dal následně do pohybu směrem k Národnímu divadlu. Bezpečnostní složky měly za úkol zabránit demonstrujícím cestu na Hrad a Václavské náměstí. Policie zatarasila Most 1. máje, dav zahnul na Národní třídu a pokračoval na Václavské náměstí. Policejní kordon přehradil Národní třídu, čelo demonstrantů bylo zastavené. Došlo k zablokování ústupu a přibližně 10 000 lidí bylo uzavřeno mezi dva policejní kordony. Demonstrace přesto pokojně pokračovala a lidé si sedli na zem a provolávali hesla jako „Máme holé ruce“ nebo „Vy nás máte chránit“. Dívky zasunovaly za štíty příslušníku pohotovostního pluku květiny. Lidé zapalovali ve volném prostoru mezi policií a nimi svíčky. V tu chvíli mohli demonstranti ještě pokojně odejít.

Za patnáct minut se však situace změnila. Lidé již neměli možnost odejít, policejní kordon začal postupovat a zmenšovat prostor. Veřejná bezpečnost a Odbor zvláštního určení demonstrující surově napadli a zbili obušky. Napadení byli i přihlížející. Demonstranti byli vyzváni k odchodu, ten jim však byl umožněný jen uličkami, kde byli brutálně bití. Někteří byli zatčeni a odvezení.

Několika studentům se před policejním zásahem podařilo utéct do divadla, kde měli možnost hovořit s herci o celé situaci. Brutální zásah proti studentům herce pobouřilo. Společně pak projednávali vyhlášení stávky na podporu studentů.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

img_3655
krajske_shromazdeni_...
m-r-polsko2011-08
p1050679
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.