Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Mléko není tak špatný nápoj

Mléko není tak špatný nápoj

M áte rádi mléko a pijete ho často, nebo se mu pro jistotu vyhýbáte? Ať už by byla vaše odpověď jakákoliv, je fakt, že o mléku se většinou lidé nevyjadřují moc lichotivě. Existuje tvrzení, že člověk potřebuje mléko pouze po narození, takže by vlastně ani nemusel pít jiné mléko než mateřské. Někteří dokonce považují mléko za jeden z takzvaných bílých jedů, ke kterým kromě něj patří ještě mouka, cukr, sůl a tuk. Jak to tedy s mlékem vlastně je? Je pro nás vhodným nápojem, nebo nám jenom škodí? Možná se nám v tomto článku podaří přijít té záhadě na kloub.

Ačkoliv lidé obvykle mléku příliš neholdují, zaujímá tento nápoj stejně jako výrobky z něj připravené přímo excelentní postavení, co se týče živočišných produktů. Kromě jiného v nich lze totiž najít makro-živiny, které jsou pro nás významné. Řadíme k nim plnohodnotné živočišné bílkoviny, mléčný tuk, který není těžké strávit pro náš trávicí trakt a vzácný mléčný cukr. Makro-živiny navíc přestavují jedinečnou kombinaci a zdroj mikronutrientů, tedy cenných minerálů a důležitých vitamínů: „Mají příznivý vliv na růst a kvalitu kostí, chrupu, zvyšují kvalitu vlasů a nehtů, zlepšují proces krvetvorby a správnou činnost mnoha enzymů.“ Takhle pozitivně se o mléku a mléčných produktech vyjádřila PhDr. Karolína Hlavatá Ph. D., odbornice projektu „Bílé plus“.

Mléčné výrobky se mohou pochlubit neopakovatelnou „vápníkovou hustotou“. Odbornice radí, že pokud chceme našemu tělu dodat co největší množství vápníku, aniž bychom při tom museli přijmout hodně kalorií, je nejlepší zvolit si za dodavatele důležitého kovu právě mléčné produkty. Mezi výrobky, ve kterých je poměr přijaté energie a množství vápníku optimální, patří třeba podmáslí, odstředěné mléko nebo ementálové sýry. Edidamové sýry, sýry camemberty, jogurty, či mléko, které má v sobě 3,5 % tuku, také nejsou k zahození.

V mléčných bílkovinách se nacházejí veškeré aminokyseliny, bez kterých se lidský organismus neobejde. Množství těchto aminokyselin je samozřejmě dostatečné a poměr vhodný. Tato skutečnost poukazuje na vysokou biologickou hodnotu zmíněných bílkovin. Podle slov paní Hlavaté lze v produktech z mléka najít spoustu bioaktivních peptidů, které působí na zdraví komplexně. Dovedou stimulovat endokrinní funkce. Pro příklad uvedu sekreci inzulínu. To ale není zdaleka všechno, co zmíněné peptidy umí. Dokáží rovněž snížit krevní tlak. Jsou podporou nejen pro celkovou imunitu, ale také pro nespecifickou střevní imunitu. Díky nim se do našeho tenkého střeva vstřebá víc vápníku. Navíc jsou schopné zabránit tomu, aby zubní kaz začal ničit naše zuby.

Když už se bavíme o výživových hodnotách mléka, nesmíme zapomenout na laktózu, čili mléčný cukr. Právě jemu vděčí naše tělo za to, že může využívat vápník a fosfor. Nemluvě o tom, že to není nic jiného než laktóza, co aktivuje pohyblivost střev. Možná, že slova „nic jiného než“ nejsou zrovna nejvhodnější, protože k pohybu může střeva povzbudit jistě i řada jiných živin. Ale každopádně má na tom laktóza velký podíl. Lidem, kteří mají laktózovou intoleranci, doporučuje paní Hlavatá zakysané mléčné jogurty. V těch je totiž o 20 až 50 % méně laktózy než v mléku jako takovém, kromě toho je laktóza lépe tolerována. Vyzrálé tvrdé sýry mohou osoby trpící nesnášenlivostí mléčného cukru jíst skoro bez omezení a naprosto bez obav, jelikož je ve zmíněných produktech mléčný cukr úplně rozpuštěný. Tím pádem není pro strávníky nebezpečný.

Další složkou nápoje, kterému patří tento článek, a kterou by podle mého názoru nebylo rozhodně vhodné vynechat, je samozřejmě mléčný tuk. Toto téma je, řekněme, trochu kontroverznější. A co o tom soudí odbornice? Ačkoliv mléčný tuk tvoří nasycené mastné kyseliny, tedy škodlivé tuky, z celých dvou třetin, nejsou sýry, zakysané mléčné výrobky ani mléko považovány za příčinu výskytu srdečně-cévních chorob. Alespoň to vyplývá ze současných epidemiologických studií. Dalo by se říct, že opak je pravdou. Mléčné produkty jsou totiž neutrální a jejich vliv na snižování výskytu zmíněných nemocí je spíš pozitivní. Tak to tvrdí expertka. Zmiňuje navíc ještě jeden zajímavý přínos, chcete-li výhodu a sice fakt, že kysané mléčné produkty, jakými jsou kefíry, jogurty nebo podmáslí, dovedou snížit hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.

Myslíte si, že v mléku se nenacházejí žádné vitamíny? V tom případě vás budu muset vyvést z omylu. Co se týče sýrů, u těch množství vitamínů závisí také na technologii jejich výroby. V plísňových sýrech bychom třeba našli Biotin, kyselinu panthotenovou, dále vitamíny B2 a B6. Ementál má v sobě z vitamínů zase B12. Použité probiotické mikroorganismy navíc způsobí, že se v určitých kysaných mléčných výrobcích bude ještě více kyseliny listové i vitamínu B12. Bez těchto dvou „pomocníků“ se neobejde proces krvetvorby. A kdyby nám chyběl vitamín B12, odskákala by si to navíc i naše nervová soustava, přesněji řečeno její činnost.

Mléko lze tedy považovat za komplexní potravinu, i když mě se vždycky jevilo spíš jako nápoj, ve které jsou skoro všechny makro- i mikroživiny, které velice potřebujeme k životu. Je zkrátka nutné, aby je naše tělo mělo. Zároveň je zapotřebí přihlédnout k tzv. efektu „matrice“. Mezi živinami totiž probíhají významné interakce. Jedná se o spolupráci jednotlivých složek mléka, které zdravotní efekt tvoří společně.

Mléčné výrobky nejsou jenom hodnotným a velmi dobrým zdrojem všech živin, ale je to také výhodná koupě, co se týče financí. Jejich příznivých účinků opravdu není málo. Jsou například kontrolorem tělesné váhy. Působí na metabolický syndrom. Představují jedno z preventivních opatření proti rakovině tlustého střeva i proti nemocem srdce. Přikládají pomyslnou ruku k dílu, jehož výsledkem je, že naše kosti a zuby rostou zdravě. Rovněž jiné metabolické funkce ovlivňují pozitivně. Takové chvály se mléčné výrobky dočkaly od specialistky. Ta ještě navíc říká: „Z nejnovějších výzkumů musíme zmínit, že někteří zástupci rodu Lactobacillus a Bifidobaceterium snižují riziko výskytu rakovinového bujení. Bylo prokázáno, že kysané mléčné výrobky tlumí růst nádorových buněk, a to patrně díky pozitivnímu ovlivnění imunitního systému.“

Závěrem, by bylo, podle mého názoru, namístě uvést jednu důležitou informaci, chcete-li upozornění. A sice, že neexistuje věková kategorie, pro kterou by mléčné produkty nebyly vhodné. Znamená to tedy, že si na nich nemusejí pochutnávat výhradně děti nebo lidi, které trápí osteoporóza, ale úplně každý člověk.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231625
img_9221
img_9264
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.