Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Mezinárodní den studentstva

Mezinárodní den studentstva

J e stanoven na 17. Listopadu. Připomíná tragické události, k nimž došlo na přelomu října a listopadu 1939 v Protektorátě Čechy a Morava. Mezinárodní studentská rada v Londýně v roce 1941 k příležitosti druhého výročí ustanovila 17. listopad Světovým (Mezinárodním) dnem studentstva.

Násilné potlačení poklidné demonstrace ke vzniku Československa na Václavském náměstí se podíleli pořádkové jednotky i jednotky SS. Střety vedly ke zranění Jana Opletala a byl zabit pekařský dělník Václav Sedláček.

Jan Opletal podlehl svým zraněním a jeho pohřbu 11. Listopadu se zúčastnily tisíce lidí. Následná demonstrace se změnila v protest proti okupaci. Následná porada pod vedení Hitlera rozhodla o popravě vedoucích představitelů studentské organizace a internace stovek studentů do koncentračních táborů. Ještě v noci z 16. Na 17. listopadu došlo k rozsáhlému zatýkání. Studenti byli dopraveni do ruzyňských kasáren. Vedoucí studentské organizace popravili a zbytek studentů odeslali do koncentračního tábora. Třicet pět útrapy nepřežilo.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-11
P6265891
luhacovice-17
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.