Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Ašvaganda a její životudárná síla

Ašvaganda a její životudárná síla

W ithania somnifera, Vitánie snodárná, Vitánie spavá, Ashwagandha, Ašvagandha, Indický Ženšen. Ašvaganda–říká se, jí také „Indický ženšen“. Její používání je známé již několik tisíc let a je považována ze velmi důležitou bylinu v systému ájurvédské medicíny. Pochází ze severozápadní Indie. Je to polokeř vysoký asi 1,2 metru a sbírá se jeho kořen, který se používá k léčebným účelům. Ašvaganda regeneruje, uvolňuje od stresu, dodává energii a působí proti nespavosti.

Obsahové látky

Kořeny obsahují především alkaloidy, např. tropin, pseudotropin, ale také withanin, somniferin aj. Dále jsou přítomny fytosteroly, tzv. whitanolidy, velké množství glykosidů a některé volné aminokyseliny, např. kys. glutamová a asparagová, glicin, alanin, prolin, tryptofan, ale i hentriacontan, kys. withaniolová a některé další látky.
Listy obsahují především alkaloidy, withanolidy a glykosidy.
V plodech jsou navíc některé mastné kyseliny, silice a také enzymy, z nichž většina způsobuje srážení mléka.

Ašvaganda v dobách dávných

Ze starých spisů víme, že byla považována za zázračný životodárný prostředek a tonikum. Používala se především jako afrodisiakum, za účelem prodloužení erekce a přidávala se do oblíbených nápojů lásky. Užívala se též jako vykuřovadlo.

Ašvaganda a její léčivé účinky

V ájurvédské medicíně je ašvaganda využívána k léčbě astmatu a bronchitidy. Dobře působí při léčbě lupénky a revmatismu. Podporuje též možnost otěhotnění. V lidové medicíně se hojně užívá při rekonvalescenci po těžkých nemocích, při fyzickém či duševním vyčerpání. Utišuje záněty a snižuje vysoký krevní tlak. Listy se užívají při horečce a bolestivých otocích. Zevně potom při očních zánětech i při různých poškozeních kůže a podkožní tkáně. Klinické účinky prokázaly, že rostlina působí jako harmonizér ženšenového typu s posilujícími a tonizačními účinky, dále jako sedativum, prostředek protizánětlivý a imunomodulátor, podporující vlastní obranné síly organismu. Jako adaptogen, který usnadňuje přizpůsobení organismu v obtížných situacích a zvyšuje odolnost proti fyzickému a psychickému stresu. Ašvaganda působí též jako antidepresivum a má detoxikační účinky. Formou tinktury působí antibioticky.

Ašvaganda také zpomaluje stárnutí

Také byl prokázán protistresový efekt a pozitivní vliv kořene na některé funkce mozku, jako je zlepšení schopnosti získávání informací a jejich uchování. Zlepšuje fyzickou i duševní kondici starých lidí, zpomaluje procesy stárnutí. Léčí nespavost a dobré výsledky byly dosaženy i při léčbě senilní demence, provázející těžší formy arteriosklerózy. Antioxidační působení ašvagandy je založeno na neutralizaci volných radikálů, které se pohybují v lidském těle a tím chrání buňky organismu před jejich negativním vlivem.

Ašvaganda zlepšuje krvetvorbu

Nejdůležitější jsou withanolidy, které svými účinky nápadně připomínají aktivní složky ženšenu, tj. ginsenosidy. Tyto látky vykazují kladné imunostimulační účinky na aktivitu kostní dřeně, podporují zmnožení počtu bílých krvinek a sekreci některých enzymů. Zlepšuje tvorbu červených, a bílých krvinek. Harmonizuje krevní obraz, zejména při poškození krvetvorby cytostatickou léčbou.

Ašvaganda působí proti rakovině

Ve vyšších dávkách působí ašvaganda protinádorově. Velmi vhodné je podávání ašvagandy současně s ozařováním a chemoterapií, což jednak prohlubuje protinádorový efekt uvedené léčby a současně snižuje její nežádoucí účinky. Mimořádně účinná je kombinace ašvagandy se ženšenem, případně ještě se včelí mateří kašičkou a pylem.

Léčebné užití ašvagandy

Tradičně se ašvaganda užívá povařením v mléce nebo jako čajový nálev. Odvar se podává 2-4 x denně po 200 ml. Při pomocné protinádorové léčbě můžeme dávku až zdvojnásobit. Kořen Withania somnifera lze také žvýkat. V současnosti se často prodává drcený v kapslích. Denní dávka drogy by neměla překračovat množství 3 gramů.

S ohledem na obsah alkaloidů je třeba počítat s určitou toxicitou, proto by doporučená denní dávka neměla překročit 3-5g suché drogy. Ašvagandu můžete zakoupit v internetovém obchodě ve formě kapslí, prášku nebo bylinné kávy.

Evita


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_5435
71_2soutezni_den_290...
P5303056
p1140625
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.