Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Bakerova cysta

Bakerova cysta

B akerova cysta je ortopedické onemocnění. Je to poměrně časté onemocnění, se kterým se setkávají i cévní lékaři. Je to proto, že některé projevy se podobají žilným onemocněním. Je to útvar ohraničený membránou, který se vytváří v podkolenní oblasti. Bakerova cysta je vlastně nahromaděná tekutina v podkolení, může se objevit náhodně.

Cysta se nešíří, objevuje se obvykle tam, kde je chronický zánět nebo tekutina v kloubu. Tyto příznaky provázejí diagnózy artrózy, poranění menisku či vazů. Váček je naplněný tekutinou, tento zánět může být akutní nebo chronický. Bakerova cysta se většinou neobjevuje jako samostatné onemocnění. Bakerova cysta je často zaměňována s meniskem – především proto, že projevy bývají přibližně stejné.

Projevy

Bakerova cysta se nemusí nijak projevovat, někdy se zjistí náhodným vyšetřením na ultrazvuku, někdy to může vyvolat nepříjemný tlak a bolest v lýtku. Samostatná cysta pacienta omezuje v pohybu, postižená končetina je bolestivá a chůze tak bývá znesnadněna.

Diagnostika

Je nutné udělat RTG kolene, pak ultrazvukové vyšetření měkkých tkání v podkolení, často je to zaměňováno s meniskem. Při tomto vyšetření je nutné vyloučit žilní onemocnění (např. trombózu). Lékaři mohou využít také vyšetření – magnetické rezonance.

Léčba

Je především založena na odsátí tekutiny z cysty. Nemocnému je daná ortéza, aby se koleno zpevnilo. Pacient by měl mít klid a měl by se vyhýbat různým sportovním aktivitám. Nejčastějšími komplikacemi bakerových cyst je jejich opakovatelnost a dlouhodobé snížení kvality ohybu v koleně. Pokud se cysta i po odebrání tekutiny a píchání výživy do kolene opakuje, nutno provést chirurgický zákrok.

Lidové doporučení: Výborné je mazat koleno a cystu třezalkovým olejem a pak koleno zavázat.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-14
p1140742
v-dolina2010-18
02_prijezd_2409-1710
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.