Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Zákon schválnosti

Zákon schválnosti

J e více než pravděpodobné, že téměř každý z nás tento ošidný vrtoch schválnosti zná. Nepříjemné události nás potkávají náhle a v nejméně vhodnou dobu. Výraz zoufalství často vystřídá logická otázka: Proč je tomu tak? Léta pozorovaný jev dodnes nemá jednoznačné řešení! Hraje nějaká neznámá síla s potrefenýmí nešťastníky podivnou hru? A existuje vůbec tento proklínaný zákon nechtěných událostí?

Existuje od nepaměti. Dokáže prý popřít i jindy bezchybně fungující teorii pravděpodobnosti. Jak tento jev vlastně vzniknul? Je to nějaká zákeřnost vyšší moci, která zápasí s člověkem? Nebo si může za to člověk sám?

Škodolibý zákon poprvé pojmenovává americký letecký inženýr Edward Aloysius Murphy Jr. (1918-1990). Ožehavý obor činnosti, kterým jsou krizové bezpečnostní systémy, ho učí nepsaným pravidlům smůly. Je to právě on, kdo první pronese legendární větu: „Co se může pokazit, pokazí se!“ Pod tíhou špatných zkušeností se Murphy loučí s armádou v roce 1952. Zjišťuje, že s protivným zákonem se nedá bojovat. Podle syna Roberta Murphyho otec i po letech prohlašuje, že zákon schválnosti si k lidem vždycky najde cestu. „Pokud existuje více než jeden způsob, jak dělat určitou věc, a jeden z těch způsobů bude mít za následek havárii, pak se jistě mnoho lidí pustí touto cestou.“ Již před Murphym ale nepsané pravidlo nechtěného zmiňuje britský mág a vynálezce Nevil Maskelyne (1863-1924).

5x nevysvětlitelné Murphyho zákony:
  • Žádný pracovní úkol není tak jednoduchý, aby se na něm nenechalo nic zkazit.
  • Na všechny složité otázky existují jednoduché, snadno pochopitelné a nesprávné odpovědi.
  • Všechno na světě se daří jen proto, aby se to mohlo každou chvíli obrátit naruby.
  • Ze dvou možných událostí se vždy přihodí ta méně příznivá.
  • Jsou věci, o nichž nelze nic zjistit. Nelze ale ani zjistit, které věci to jsou.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PICT0131
rakousko2011-08
priprava2011-05
bezpecnost-na-prejez...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.