Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Austrálie

Austrálie

S tát (nebo světadíl) se nachází na jižní polokouli nacházející se na stejnojmenném kontinentu. Hlavní město je Canbera (352 tisíc obyvatel), úřední jazyk je angličtina, náboženství: většina tam jsou křesťané. Australská pevnina je obydlena víc než 42 tisíc let domorodými obyvateli.

První australané přišli přes pevninský most a úžiny z dnešní Jihovýchodní Asie. Obří vačnatce, kteří tam žili, vyhubili lovem. Austrálie sestává ze šesti států a dvou pevninských a několika malých ostrovních teritorií.

Austrálie je vyspělý průmyslový, zemědělský stát s bohatými zásobami a významnou těžbou nerostných surovin. Těží se kvalitní černé a hnědé uhlí, železná ruda, bauxit, ropa, zemní plyn, olovo, cín, měď, mangan, železo a barevné kovy. Těží se dřevo ve velkém.

Orná půda zaujímá 6,5 % louky a pastviny 54 % a lesy 19 % plochy země. Sklízí se pšenice, ječmen, oves, rýže, bavlna, luštěniny, zelenina, sorgo, řepka, slunečnice… Austrálie je převážně pouštního nebo polopouštního charakteru.

Austrálie se stala oblíbenou destinací Čechů a Slováků. Je to kontinent, kde se můžete věnovat snad všem možným aktivitám.

Fauna

Když budete mít v Austrálii štěstí, narazíte na nějakého domorodce. Ptáky Ibise uvidíte v každém parku, klokany na golfových hřištích i v parku, na medvídka koalu, který je velmi plachý a celý den odpočívá a spí v korunách stromů, téměř nenarazíte vůbec, pokud se vám podaří nějakého potkat, berte to jako veliké štěstí. Hlavně v centrální Austrálii se můžete setkat se psem dingo, který je velice nebezpečný, pak pták Emu a velbloudi. V některých částech žijí tygři, pak na severu se můžeme potkat s krokodýly. Pokud budete u moře, máte velikou příležitost spatřit delfíny a velryby. Při potápění můžete narazit na mořskou želvu, ale i nebezpečného žraloka, těch je v Austrálii spousta. Ale pozor také na jedovaté medúzy.

Zajímavosti z Austrálie:
  • ženy se dožívají v průměru věku 81 let a muži 75 let
  • mají nejvíce písečných pláží na světě
  • nejteplejší den +53°C
  • nejchladnější den -23°C
  • nejbližší státy sousedící z Austrálií (Nový Zéland, Nová Guinea)
  • Austrálie je téměř velká jak USA (kromě Aljašky)
  • práce nebo kariéra nejsou alfou ani omegou
  • jako první přivedli na svět styl plavání „kraula“
  • Austrálie chce pořádat MS ve fotbale v roce 2018

Nejznámější města

SYDNEY – není to hlavní město, není považováno za kulturní centrum, je to město z největším počtem lidí. Je zde největší koncentrace přistěhovalců z celého světa. Evropané, Asiati i Afričané. Žije zde hodně Slováků a Čechů (nedivte se, když vám v autobuse někdo rozumí). Nejznámější místa v Sydney jsou Bondi beach, Darling Harbour – je to maličký přístav s restaurací, Sydneyskou operu, obrovská botanická zahrada, čtvrti s mrakodrapy a obřím obchodním centrem.

MELBOURNE – je považováno za kulturní město. Má podobnou architekturu jak ve Vídni.
V Melbourne se jezdí formule 1 a hraje se tady tenisové Australia open. V Melbourne bývá chladněji než v Sydney.

CANBERA – toto je hlavní město Austrálie (říká se mu také umělé město).

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

52_vylet_2809-0803
img_3682
img_9257
konf-bez-barier11
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.