Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Ischemická choroba srdeční (ICHS)

Ischemická choroba srdeční (ICHS)

S rdeční svalovina musí být neustále zásobována kyslíkem a živinami. Pokud tomu tak není, dochází k nedokrvení srdečního svalu – ischemii myokardu. Nedokrvení vzniká jako důsledek zúžení koronárních (věnčitých) tepen. Tyto tepny zásobují srdce kyslíkem a živinami. Věnčité tepny se zužují především při ateroskleróze. Ateroskleróza vzniká při ukládání tukových látek do stěny tepen.

Po narození má člověk tepny hladké a elastické a krev nimi protéká bez velkého odporu. Kolem 10. roku však v cévních stěnách vznikají lipidové proužky a dochází k ukládání cholesterolu a tukových částic. Časem se do lipidových proužků dál zabudovávají tukové látky a tím dochází k poškození cévní stěny. Hrozí ucpání tepny a vznik krevní sraženiny.

Mezi nejčastější formy ICHS patří angina pectoris a infarkt myokardu

Angina pectoris se objevuje při nedostatečném zásobení kyslíku srdečního svalu. Spotřeba kyslíku srdečním svalem je závislá na srdeční (tepové) frekvenci a na tlaku, proti kterému musí srdce pumpovat krev do těla (krevním tlaku).

K anginózním bolestem dochází většinou při zvýšené námaze, při rozčílení nebo strachu, po jídle a při přechodu z tepla do zimy.

Projevy anginy pectoris jsou hlavně bolest, tlak a pálení na prsou, za hrudní kosti nebo vlevo od ní. Bolest je tupá, neohraničená, palčivá, svíravá a někdy vystřeluje do levé ruky, lopatky, dolní čelisti, krku a horní části břicha. Trvá několik minut a v klidu nebo po požití nitroglycerinu ustupuje.

Akutní infarkt myokardu je, když dojde k uzavření věnčité tepny, nedostatečný přívod krve do srdečního svalu způsobí odumření určitého objemu srdečního svalu (myokardu). Následkem toho vznikne v místě infarktového ložiska jizva, která se není schopna stahovat a dojde ke zhoršení funkce srdce.

Akutní infarkt myokardu se projevuje prudkou, svíravou, tlakovou bolestí, která se objevuje nejčastěji za hrudní kosti. Nezmizí ani v klidu nebo po podání nitroglycerinu. Trvá několik desítek minut až hodiny. Někdy se dostaví dušnost, nevolnost, zvracení, pocení, slabost až ztráta vědomí. Je potřeba co nejrychleji zavolat záchrannou službu.

Rizikové faktory, které zhoršují ICHS, jsou ovlivnitelné i neovlivnitelné.

Neovlivnitelné
 • Dědičnost
 • Vyšší věk
 • Mužské pohlaví
Ovlivnitelné (správnou životosprávou je můžeme do jisté míry ovlivnit)
 • Kouření
 • Vysoký krevní tlak
 • Zvýšená srdeční frekvence
 • Vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů v krvi
 • Cukrovka
 • Nadváha a obezita
 • Málo pohybu
 • Stres
Co by měl pacient sledovat a jakých hodnot by se měl snažit dosáhnout
Hodnota celkového cholesterolu by se měla pohybovat pod 4,0 mmol/l
Hodnota LDL cholesterolu pod 1,8 mmol/l
Hodnota glykemie na lačno by měla být pod 6 mmol/l
Krevní tlak by se měl pohybovat pod hodnotu 140/90 mm Hg
Srdeční frekvence by měla být v rozmezí 55 až 60 tepů za minutu

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-09
21_zahajeni_2609-133...
IMG_1205
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.