Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Problémy s krvetvorbou – neboli málo červených krvinek

Problémy s krvetvorbou – neboli málo červených krvinek

V yčerpání, únava, nemáme takovou tělesnou výkonnost, bledá kůže, zadýcháváme se při námaze, to vše se projevuje, když, jak se říká, „jsme chudokrevní“. Určitě bychom měli navštívit lékaře a neotálet s vyšetřením. Čím dříve, tím lépe, tak jak se to mluví. Důležité je určení příčiny chudokrevnosti a poté nasadit léčbu. Červené krvinky, v nichž se váže kyslík, obsahuje červené krevní barvivo, které se nazývá hemoglobin.

Chudokrevnosti předejdeme pestrou stravou, která obsahuje větší množství železa. Do jídelníčku bychom měli zařadit hlavně červenou řepu, železité víno, červené víno (ale v určitém množství a to asi tak dvě deci, většinou na večer). Dále v lékárně si můžeme koupit vitamíny B12, B2, (riboflavin) a B6(pyridoxin). Udržovat krvinky zdravé pomáhá také vyšší dávky vitamínu C, který přispívá také ke snížení únavy.

Proti chudokrevnosti je také řada léčivých bylinek.

Vinná réva je zdroj vitamínů, minerálů, bílkovin, organických kyselin, či aminokyselin. Obsahuje mnoho vitamínů B a C. Některé vitamíny a minerály, které jsou přítomny v hroznech, velmi dobře také ovlivňují tvorbu červených červených krvinek. Kromě toho jsou také bohaté na bioflavonoidy.

Některé obdobné látky, které obsahuje vinná réva, najdeme například v černém bezu. Jsou to opět flavonoidy, třísloviny, silice, vitamíny skupiny B a vitamín A, který podporuje metabolismus železa a také funkce imunitního systému. I ostružiník křovitý napomáhá tvorbě červených krvinek. Ostružiny obsahují také draslík, hořčík, železo, vlákninu a kyselinu listovou.

Každý z nás by měl dbát na své zdraví. Pokud má někdo z nás málo červených krvinek, tak to pozná opravdu podle slabosti, únavy - já jsem to zažila, tak vím o čem píši. Už několikrát jsem byla hospitalizována kvůli této nemoci v nemocnici. Byla jsem strašně slabá, nemohla jsem chodit, byla jsem unavená. Až mi lékaři zjistili co mi vlastně je, a to, že jsem chudokrevná, dostala jsem infuzi krve.

Ale chci jen napsat to, že dnes je transfůze krve bezpečná, ale nikdo neví co se náhodou může stát. Musíte podepsat papír, že s tím souhlasíte, protože pokud by se stalo náhodou, že byste dostali nějakou nemoc, tak lékaři musí být krytí. To je to stejné, když jde někdo na operaci, také musí podepisovat kdejaké papíry, neboli lékařské dokumenty. Ale já si myslím, že by se tohle nemělo stávat, pokud lékař udělá chybu, ať za to také nese odpovědnost. Je to dosti nehorázné, jak se lékaři umí pojistit! Vy musíte podepsat papír a pokud lékař zaviní, nebo udělá chybu, tak nedostane žádný postih!!

Tohle je spravedlivé? Já myslím, že není.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140657
IMG_1016
rovna_prava_pro_vsec...
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.