Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Stalking

Stalking

S talking je chování, které se projevuje opakovaným sledováním, pronásledováním oběti, sbírání informací o ní a vyžadování nechtěné pozornosti. Pronásledovatel-stalker svou oběť obtěžuje a narušuje její soukromí. Často agresivita stalkera roste a u oběti vzbuzuje strach. Tím se snižuje kvalita života oběti.

Základní projevy stalkingu
 1. Opakované a dlouhodobé kontaktování oběti v dopisech, e-mailech a pomocí SMS zpráv. Zpočátku můžou být zprávy příjemné, ale když je pachatel odmítnutý, zprávy mění charakter a jsou urážlivé, nevkusné nebo dokonce zastrašující.
 2. Stalker předvádí svou moc a sílu ve výhružkách přímého násilí nebo dokonce zabití. Vyhrožuje, že ublíží samotné oběti nebo jejím příbuzným. Tím vyvolává cíleně v oběti strach. Pronásleduje ji venku na cestě do práce, do obchodu, čeká na ni před domem, pronásleduje ji autem. Pokud má pronásledovatel sadistické sklony, je nebezpečí násilí nebo dokonce vraždy opravdu velké.
 3. Poškozování věcí oběti. Stalker ničí majetek oběti, poškrábe lak na autě, propíchá pneumatiky, pokreslí stěnu domu, rozbije okno nebo zabije domácí zvíře oběti.
Obětmi stalkingu jsou
 1. Osoby, které znají agresora a ví, že je to on. Většinou se jedná o bývalého partnera, přítele, spolupracovníka souseda nebo i terapeuta.
 2. Osoby, které agresora znají, ale nevědí, že je to on, kdo je pronásleduje. Agresor vystupuje anonymně. I v tomto případě, jsou většinou pronásledováni, bývali partneři, spolupracovníci atd.
 3. Oběť agresora nezná. Stává se tak při obtěžování celebrit a známých lidí. Agresorem se stává většinou vášnivý obdivovatel.
Stalker je většinou člověk s nízkým sebevědomím, nízkou sebeúctou, společensky nejistý, žárlivý jedinec a narcista.

Jak se bránit stalkingu
 1. Dát pronásledovateli jasně najevo, že o něj nemáme zájem.
 2. Přerušit s ním veškerý kontakt, neodpovídat na SMS, nebrat telefonáty. Nikomu cizímu nedávat na sebe kontakty. V případě potřeby změnit e-mailovou adresu, telefonní číslo a ve vážném případě změnit bydliště.
 3. Nenechat se přemluvit k osobní schůzce.
 4. Vyhýbat se místu, kde hrozí, že pronásledovatele potkáme. Změnit místa nákupu i cestu z práce a do práce.
 5. Ven chodit pouze v doprovodu důvěryhodné osoby.
 6. Nosit s sebou mobil a pepřový sprej, pro případ napadení.
 7. Obrátit se o pomoc na odborné instituce, které pomáhají obětem trestných činů.
 8. V případě, že se oběť cítí ohroženě, kontaktovat Policii ČR.

Rozpoznat stalkera je velice složité a často se to nepovede. Navenek se jeví totiž jako normální člověk, o kterém by to nikdo neřekl.

Stalking je trestný čin a je kvalifikován v paragrafu 354 jako Nebezpečné pronásledování.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

socialni-podnik03
m-r-polsko2011-17
img_9055
PA062159
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.