Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Chlamydie

Chlamydie

V íme co to jsou chlamydie? Jsou to nepohyblivé arterie, které parazitují uvnitř eukaroityckých buněk. Někdy žijí v těle, aniž by způsobovaly nějaké problémy. Patří však také mezi původce onemocnění lidí i zvířat. První onemocnění bylo popsáno a zachyceno v Číně a Egyptě před několika tisíci lety a zůstává hlavní příčinou preventabilní slepoty na světě.

Chlamydie jsou bakterie rozmnožující se v buňkách a způsobují u lidí široké spektrum onemocnění. Na rozdíl od ostatních bakterií se chlamydie nerozmnožují přímo příčným dělením, ale replikují se v cytoplazmě infikovaných buněk přeměnou infekčních elementárních tělísek na retikulární tělíska. Tato tělíska jsou neinfekční, ale metabolicky velmi aktivní a mohou se příčně dělit. Z pohledu mikrobiologického určení jde o čeleď chlamydiacea, které zahrnuje rod klasifikovanými třemi druhy.

Chlamydia trachomatis
Původcem je to onemocnění přenášené především pohlavním stykem. Nacházejí se v tropickém nebo subtropickém pásmu. Mikroorganizmy mohou být zachyceny z vředu na genitáliích. Chlamydiové infekce jsou dnes častější než infekce gonokokové.

Průběh - chronické infekce chlamydií se podílí na šíření na děložním krčku, v močové rouře apod. mohou se v těle vyskytovat, aniž by člověk měl nějaké výrazné potíže. Někdy může přítomnost těchto arterií způsobit neplodnost u obou pohlaví.

Příznaky – svědění genitálií, bolestivost při pohlavním styku, výtok, podrážděný močovod, bolesti v podbřišku…

Léčba - silná antibiotika, která se musí brát velmi důsledně a delší dobu.

Chlamydia pneumoniae
U dětí od 1 – 5 let se vyskytují jen vzácně. Bakterie napadají dýchací cesty a přenáší se kapénkou (kýchání, kašlaní apod). Vyvolávají potíže s dýcháním, zánět plic, bronchitida, zánět průdušek a může být z toho astma.

Příznaky – škrábání v krku, bolesti hlavy, bolesti v krku, dráždivý kašel, únava, zimnice, teplota.

Léčba – rozpoznání z odběru krve, léčí se vhodnými antibiotiky. Léčba by měla probíhat pod dozorem na infekčním oddělení.

Chlamydia psittaci
Způsobuje infekční onemocnění u zvířat, zvláště pak ptáků, savců, může se ale také přenést na člověka. Děje se to přes kontaminovaný trus nebo peří.

Chlamydie jsou časovaná bomba kvůli zaměnitelnosti symptomů chlamydie, infekcí s příznaky běžných onemocnění se lékaři často mýlí v diagnostice. Vyšetření chlamydií je velice finančně náročné, a proto se někdy toto zjištění odkládá do doby, kdy standardní léčba nezabírá.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

12_prijezd_2509-1832
img_3771
m-r-polsko2011-06
P6231619
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.