Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Svatý Martin

Svatý Martin

S vatý Martin z Tours se narodil v roce 316 v Savarii a zemřel 8. listopadu 397 a pohřben 11. listopadu v Tours. Byl to římský voják, poustevník a biskup. Je to jeden z nejoblíbenějších svatých. Nebyl mučedník, svatým ho označila církev. Zakládal první kláštery ve Francii a obracel misijní činností lidi na křesťanství. Jedná se tedy o význačnou osobnost v duchovních základech Evropy.

Narodil se provincii vysloužilému římskému vojákovi, jméno dostal po bohu války, Martovi. Byl odveden do armády, ale pro toto zaměstnání se svým otcem nadšení nesdílel. Zakotvil v dnešním Amiensu ve Francii, kde strávil největší část vojenského života. Zde se taky měla stát legenda, kterou se Martin proslavil. U brány ho oslovil polooděný žebrák, Martin u sebe neměl ani peníze ani jídlo, svůj důstojnický plášť rozpůlil mečem a dal mu polovinu, aby se zahřál.

Po této události se Martin nechal pokřtít a rozloučil se s armádou. Toužil se stát poustevníkem. Stal se exorcistou, potom knězem. Nakonec se stal biskupem ve městě Tours. I  přes svou vysokou pozici žil život asketicky. Místo v paláci žil s mnichy v chatrčích za branami města, vznikl z nich klášter Marmoutier. Na venkově hlásal evangelium, což doprovázelo mnoho zázraků – uzdravování nemocných, odvracení pohrom, zázraky se zvířaty.

Matin zemřel v 80 letech na misijní cestě, byl převezen do Tours, kde byl pohřben.

Svatý Martin zanechal odkaz. Udržuje se mnoho tradic, které jsou spojeny s jeho jménem a datem 11. listopadu. V zahraničí se předvečer zapaluje martinský oheň, zejména v alpských zemích. V Holandsku, Německu, Rakousku se tento svátek často slaví průvodem, ve kterém muž představující Martina, jede na koni. V Čechách se na tento svátek očekává první sníh, ochutnává Martinské víno a peče se husa. I průvody se u nás leckde objevují.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

06-opava-jakartovice
p1050775
p1140628
krajsky-odborn08
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.