Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Paraziti

Paraziti

P arazitárním infekcím podle počtu postižených osob patří dnes 4. místo. Na prvním místě jsou jednoznačně nemoci kardiovaskulární, pak onkologické, následují mrtvice (neboli CMP) a pak jsou parazitární onemocnění. Každý z nás má v sobě nějakou sbírku parazitů. Nejšťastnější jsou ti, kteří mají převahu hlíst, protože na ně se snadno seženou léky a jejich zdravotní pokroky se řadí k těm zázračným.

Mezi ty nejznámější parazity jsou roupi, tasemnice, hlísti. Roupi a tasemnice jsou nejčastější příčinou střevního onemocnění. Zvláště roupi jsou široce rozšířené, především postihují děti. Oba typy mohou vniknout do organismu kontaminovanou potravou. Žijí ve střevech, kde si odebírají živiny z potravy nositele dřív, než je tělo může vstřebat. Mezi příznaky těžkého zamoření organismu hlísty patří průjem, bolesti žaludku na lačno, podrážděnost, ztráta chuti k jídlu a hubnutí. Hlísti mohou způsobit vážné onemocnění a závažné poruchy výživy – například nedostatek vitaminu B12 a železa, a pak může vést až k anemii. Všechna hlístová onemocnění vyžadují medikamentální léčbu.

Roupi

Mohou se vyskytovat i v těch nejčistších domácnostech a patří mezi jednu z nejstarších lidských infekcí. Postihují většinou tlusté střevo a působí záněty a nepříjemné svědění v okolí konečníku. Vajíčka přežívají až tři týdny a lze je snadno přenést. Roupi někdy způsobují bolest břicha a vzácně mohou zapříčinit i zánět slepého střeva. U děvčátek se může dostat do vulvy a způsobit krvavý výtok z pochvy.

Tasemnice

Jsou ploché, složené z jednotlivých článků a jejich délka kolísá od několika milimetrů až k několika metrům. Skládají se z hlavičky, krčku, a stužkovitého těla, složeného z jednotlivých článků. Jednotlivé články naplněné vajíčky se od hlíst samovolně oddělují a jsou z těla vylučovány se stolicí.

Člověka napadají obvykle 3 druhy tasemnic.
  • Tasemnice z hovězího masa – je rozšířena na Blízkém Východě a Jižní Americe, ubránit se nákaze je možné jen důkladnou tepelnou úpravou masa, nepropečené steaky a hamburgery znamenají v těchto krajích velmi závažné riziko.
  • Tasemnice z vepřového masa – znamená závažnější zdravotní riziko, poněvadž její vajíčka mohou cestovat zpět do žaludku odkud larvy mohou proniknout žaludeční stěnou a cestovat do celého těla a do podkožních tkání. Zřídka se vyvinou cysty v mozku a ty mohou vést až k epilepsii Tento parazit je běžný ve Východní Evropě, Asii a Africe
  • Škulovec obecný – tasemnice z ryb, kterou je možné získat požíváním syrových ryb anebo také nedostatečně tepelně upravených ryb. Objevuje se v Islandu, Japonsku, Číně.

Jiní hlísti

Tasemnice, roupi nejsou jedinými parazity, kteří napadají člověka. Dalšími jsou škrkavky a bičíkovce ty můžeme dostat po požití zeleniny a salátu. Hlavní příčinou je hnojení zeleniny lidskými výkaly.

Všechny tyto parazity lze léčit medikamenty, ale někdy je tato léčba velmi obtížná a složitá. Záleží, v jakém stavu pacient přijde a o jaký druh se jedná.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6265893
32
img_9221
IMG_5444
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.