Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Tenisový loket

Tenisový loket

T enisový loket je onemocnění svalových a šlachových úponů loketního kloubu. Touto nemocí trpí přibližně 3 % lidí. Jedná se o sportovce a lidi s dlouhodobě jednostrannou zátěží nebo těžce pracujících. Tenisový loket může vzniknout i po úraze. Tenisový loket patří mezi entezopatie, což znamená, že při úponech šlach, vazů a kloubních pouzder do kosti vznikají patologické změny. Jedná se o velmi bolestivé onemocnění většinou zevní části loketního kloubu.

Příznaky tenisového loktu

Pacienti udávají největší bolestivost při pohmatu hrbolku kosti pažní, dále při otočení předloktí dlaní vzhůru, při zatlačení zápěstí proti odporu, při odporu proti třetímu prstu a rovněž při stisku ruky. Nemocný člověk má zpočátku problém nosit nákupní tašku nebo dítě, později se problémy zvětšují a je bolestivé i zvednutí hrnku, odemykaní dveří. V klidu bolesti ustoupí a s námahou se opět vracejí. V některých případech loketní kloub oteče, zarudne a je teplý. Lidé s tímto onemocněním drží ruku v mírném pokrčení a tím se snaží zmenšit bolestivost. Při šetření nemocné končetiny však vzniknou náhradní pohybové mechanizmy, a ty mohou způsobit problémy s krční páteři.

Tenisový loket může mít formu akutní nebo chronickou.

  • Akutní forma vzniká při nezvyklé jednorázové fyzické námaze, jako štípání dříví, nahazování omítky, velký úklid, nebo rekreační sport. Zdravotní komplikace se můžou dostavit, ale i při zdánlivě lehké práci, jako je nárazově dlouhé psaní na počítači. Pro akutní formu je typická bolestivost a omezená hybnost.
  • Chronická forma vzniká při dlouhodobém přetěžování a často vznikne jako důsledek nesprávné léčby akutního stavu. Při chronické formě dochází rovněž k bolestivosti, omezení hybnosti a dále k degenerativním změnám. Hrozí vznik mikroskopických trhlinek v postižené tkáni, vznik jizev a ztenčování vazů kolem kloubu lokte.

Léčba tenisového loktu

  • Při konzervativní léčbě je nutné dodržovat klidový režim, při práci a sportu používat ortézy nebo epikondylární pásky. Při bolestivosti se doporučují ledové obklady, nošení ruky na šátku a někdy je nutná sádrová dlaha. Lékař může předepsat cvičení, ultrazvuk, elektroterapii, magnetoterapii, laser, kryoterapii nebo termoterapii. Dále  pacient užívá analgetika. Když je potřeba, přistupuje se k léčbě kortikoidy a k obstřikům. Co je pro kterého pacienta to pravé, posuzuje lékař.
  • Operativní léčba je řešení, pokud je konzervativní léčba neúspěšná. Zákrok trvá přibližně 30 minut. Po třech dnech pobytu v nemocnici je pacient propuštěný do domácího léčení. Po operaci je ruka zafixována do pravého úhlu po dobu 14 dnů. Pak se provádí rozcvičování. Za 3 až 4 měsíce by měla být ruka úplně v pořádku.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn09
47_1soutezni_den_270...
okolo-msk2011-109
IMG_0129
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.