Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Je čas na výsadbu sasanek

Je čas na výsadbu sasanek

P okud sháníte vytrvalou okrasnou rostlinu, která vám na zahradě vydrží i několik let, právě jste ji našli. A navíc její pěstování je velmi snadné. Sasanky neboli anemonky patří mezi první jarní ozdoby zahrádek, skalek a parků. Tato křehká a zároveň odolná rostlina čítá už více než 120 druhů a v hojném množství se vyskytuje také ve volné přírodě. A právě na podzim je čas jejich výsadby.

O sasankách byste měli vědět, že jsou to rostliny velmi vytrvalé. Na svém  stanovišti vydrží bez problémů několik let. Sasanky jsou také velmi nenáročné na údržbu a nevyžadují v podstatě nic speciálního. Jen některé druhy budou lépe prospívat na stinném, nebo polostinném stanovišti a ve vlhčí zemi. Předejdete tak jejich vysychání.

I jejich rozmnožování určitě zvládnete. Lze je provádět dvěma způsoby. Prvním je rozmnožování ze semen. To je náročnější a časově zdlouhavé. Proto doporučujeme spíše techniku vegetativním způsobem, kdy jednoduše oddělujete jednotlivé rostliny z trsů, které postupně dorostou do květu schopné velikosti.

A jak tedy sasanky správně vysadit?
Nejprve připomínám, že právě teď je to správné období. Najděte pro ně polostinné místo s humózní půdou. Jamka, do které hlízky zasadíte, postačí v hloubce deseti centimetrů. Na její dno přidejte trochu rašeliny nebo zahradnického substrátu. Dodáte tak další potřebné živiny. Rostliny se sází nejlépe ve skupinách asi dvacet centimetrů od sebe , ale to záleží na každém jak si to vše zvolí. Po zahrnutí zeminou nezapomeňte na zálivku. Usnadní se tak zakořenění rostlin. A pokud je hlízka příliš suchá, namočte ji na pár hodin do vody.

Až přijde jaro, je dobré sasanky zalévat. V době vegetace tak zajistíte její správný růst. Sasanky jsou velmi hezké a to, že mají různé barvy. Jsou sytě žluté, fialové, modré a červené.

Záleží na každém z nás, jak si svoji zahrádku upraví. Sasanky jde kombinovat z různými trvalkami tak, abychom si i my udělali radost a měli jsme potěšení z naší dobře vykonané práce.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

09
23
11-opava-jakartovice
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.