Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Slavnost Všech svatých a Památka zesnulých

Slavnost Všech svatých a Památka zesnulých

Z ačátek listopadu je ve znamení dvou svátků. 1. listopadu slavíme svátek Všech svatých. Je to křesťanský svátek, kdy vzpomínáme na všechny svaté, i ty, kteří nebyli oficiálně svatořečení. Tento svátek se slaví už od 4. století, ale v té době jej lidé slavili 13. května. Od 8. století se v Irsku a Anglii začal slavit svátek Všech svatých 1. listopadu a později se slavení svátku rozšířilo a v Římě se tak pravidelně slaví od 9. století.

2. listopadu slavíme Památku zesnulých. Slavení tohoto svátku, zavedl benediktinský opat Odilo z Cluny v roce 998. Ve 13. Století se slavení Památky zesnulých rozšířilo v západní církvi a v roce 1915 jej papež Benedikt XIV. potvrdil pro celou církev. Je to den, kdy se církev modlí za zemřelé. Jsou pořádané četné bohoslužby, často jsou tyto bohoslužby konány přímo na hřbitovech v kaplích nebo u hlavního kříže. Kněz potom prochází s věřícími hřbitov a kropí hroby svěcenou vodou.

V tyto dny je zvykem navštěvovat hroby příbuzných, přinést živé květiny, zapálit svíčku a pomodlit se za zemřelé. Modlitba má pomoci zemřelým, aby jim byly odpuštěné jejich hříchy a oni mohli najít cestu k Bohu.

To symbolizuje víru ve věčný život a hlavně víru, že smrtí život nekončí. Na hroby by se neměly dávat umělé květiny.

V České republice jsou tyto svátky společně s Vánoci nejvíce společně prožívanými svátky věřících i nevěřících.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rakousko2011-18
21_zahajeni_2609-133...
rakousko2011-13
priprava2011-02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.