Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Existují prokleté písně?

Existují prokleté písně?

E xistují údajně skladby, které tu moc mají. Jsou schopné dohnat posluchače až k sebevraždě. Jejich poslech vyvolává temné stavy, než je u písní ostatních. Když maďarský skladatel Rezsö Seress (1889-1968) v roce 1933 píše skladbu Ponurá neděle, netuší, že na svět přivádí čiré zlo. On sám byl při tvorbě v hluboké depresi, jelikož ho uplynulý den opustila přítelkyně. Poté, co je skladba hotova, nikdo ji nechce uveřejnit.

Lidé, kteří ji uslyší, se totiž dostanou do stavu těžké apatie a tvrdí, že ta skladba nesmí spatřit světlo světa. Ale i navzdory tomu se tak stane. Stává se mezinárodně slavnou. Pak se rozšíří zprávy, že způsobila už desítky úmrtí. Jednou obětí je např. maďarský šves Josef Keller, který spáchá sebevraždu. Jeho dopis na rozloučenou obsahuje fragment z Ponuré neděle. Balada se citlivějším jedincům údajně vryje do hlavy a nezmizí, dokud se nestane něco hrozného.   

V dnešní moderní době se poukazuje různé skladby heavymetalu. Také skladba Suicide solution Ozzyho Osbourna z legendární skupiny Black Sabbath, která pojednává o alkoholu a sebevraždě, má být jediným řešením cesty ven. V roce 1984 si při jejím poslechu zastřelí 19letý Američan. Jeho rodiče dokonce Ozzyho Osbourna zažalují, ovšem soud obžalobu zamítne, i když se přidají k nim další dvě rodiny, které přišly takto o své děti. Analýzy ukazují, že jeho píseň obsahuje jakýsi podprahový vzkaz. Jeho znění však není přesně odhaleno. Tento britský zpěvák byl již několikrát zažalován, že jeho hudba způsobuje sebevraždy. Také na základě písně slavné skupiny Judas Priest se střelili do hlavy dva mladíci. Jeden z nich sice přežil, ale po třech letech se předávkoval léky proti bolesti.  Sám poznamenal, že alkohol a ta hudba jej donutily věřit, že jediným řešením je sebevražda. U soudu byla skladba přehrávána i pozpátku a byl skutečně u ní zaznamenán krátký úsek, který jakoby obsahoval podprahové sdělení „Udělej to.“

Podle odborníků mohou takové podprahové subliminály vzniknout zcela náhodně. Každopádně, pokud chcete být plni energie a radosti, vybírejte si kvalitní hudbu, která k tomu vybízí a raději se vyhněte tklivým temným baladám a chaotickým skladbám s ponurým textem.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

septik2
12
P6231599
02
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.