Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Eiffelova věž

Eiffelova věž

T ato věž je postavená z oceli, ale Pařížané si ji hledí, jako by byla ze zlata. Není divu – bez Eiffelovy věže si město Paříž už nikdo nedovede představit. Věž leží v nadmořské výšce 33 m, stojí na čtvercovém pozemku o délce strany 125 metrů. Dnes měří 324 metrů kvůli přimontované anténě víc než na počátku. Když je skutečně dobrá viditelnost, turisté dohlédnou až 67 kilometrů daleko, je to podobné, jako kdybyste z Petřínské rozhledny zahlédli Kutnou horu.

Do roku 1931 byla největší stavbou světa. Gustav Eiffel vytvořil konstrukci věže ze 7 300 tun traverz a nýtů. V době svého vzniku se stala terčem kritiky řady slavných umělců. Ročně Eiffelovou věž navštíví 6,5 miliónů lidí z celého světa.

Vyhlídkové plošiny
Tři výtahy umístěné v nohách věže dopravují turisty na vyhlídkové plošiny v jednotlivých patrech.
  • V 1. patře se nachází restaurace s panoramatickým výhledem na město (kavárny, bufet, kino). V tomto patře pojme vyhlídková plocha 3000 lidí.
  • V 2. patře najdete proslulou restauraci LE JULES VERNE, vyhlídková plošina zde unese 1 600 lidí.
  • Do 3. patra jezdí pouze výtah. Vyhlídková plocha je pro 400 lidí. Na tomto patře je umístěna meterologická laboratoř.

Návštěvnost Eiffelovy věže začala rapidně narůstat po 2. světové válce. Návštěvnost je přes 6 miliónů lidí, proto si vyžádala Eiffelova věž rozsáhlou rekonstrukci. Bylo zapotřebí zrenovovat výtahy, instalovat bezpečnostní prvky a přizpůsobit věž pro obrovský nápor turistů.

Eiffelova věž v číslech:
výška - 324 metrů
schody - 1 652
hmotnost - 7 000 tun
základna - 125 x 125 metrů

Eiffelova věž je otevřena denně včetně víkendů od 10,00 hod – do 23 hod. Vstupné se liší od patra, které chcete navštívit. Do 1 a 2 patra se lze také dostat po schodech pěšky.

Zajímavost
Eiffelova věž inspirovala mnohé odvážlivce. K šílenému kousku v roce 1912 se rozhodl slétnout z věže krejčí Reichelt, který se před davem diváků v přímém přenosu po seskoku zabil.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-15
v-dolina2010-18
P6265919
edf-tour-2010-bielsk...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.