Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Atopický ekzém

Atopický ekzém

E kzém je chronický svědivý neinfekční kožní zánět. Může mít alergický původ, ale také i ne. Zánět postihuje především pokožku. V akutní fázi se projevuje výskytem svědivých, začervenalých ložisek, na kterých se později tvoří mokvající puchýřky. V chronické fázi kůže zhrubne a můžou se objevit i barevné změny.

Atopický ekzém nevyvolává jen jeden faktor, příčin je více
  • pyl, roztoči, potraviny, parfémy, srst zvířat
  • roční období (zhoršení jaro a podzim)
  • stres
  • hormonální změny
Místa, kde se projevuje atopický ekzém, se podle věku mění.
  • do dvou let - tváře, vlasy, krk
  • 2 - 12 let - nad svalovými skupinami ohýbačů, v loketních jamkách, na zápěstí, kotnících, na krku, kolem úst a očí
  • nad 12 let - obdobně jako u předchozích bodů ale nejvíce jsou postiženy ruce
Pozitivní věcí je, že se může úplně vytratit do dvou let a další hranice se pohybuje kolem desátého roku. Ve školní věku postihuje až 20 % dětí.

Léčba

Nejdřív je důležité rozpoznat alergen a eliminovat ho ze života. Nasadit dietu a používat nejen masti od kožního lékaře, ale také používat kosmetiku určenou pro atopiky. Např. oleje do koupele, krémy po koupání (vhodné promašťovat kůži několikrát denně). Také je důležité po koupání jemně osušit pokožku. Chce to hodně trpělivosti a pečlivosti.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2011-10
14
cyklomaraton-k24-201...
Olympiada_v_Sizuoka2
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.