Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Žárlivost

Žárlivost

M nohokrát se setkáváme z názorem, že žárlivost je důkazem lásky. Není tomu ale tak. Odborníci tvrdí, že žárlivost je jako zhoubný nádor, který pomalu rozkládá vztah, až ho úplně zničí. Patologickou žárlivosti trpí osoby, které mají nízké sebevědomí nebo se v minulém vztahu setkali s nevěrou. Ve vztahu jsou to většinou ti slabší, kteří jsou na partnerovi závislí. Mají pocit, že druzí lidé jsou lepší a bojí se, že by jim mohli partnera odloudit.

Tito lidé většinou v dětství trpěli nedostatkem lásky, museli o ni bojovat nebo zažili nevěru u rodičů. Mylně pak přišli k názoru, že po lásce a štěstí přijde zklamání. A proto, když pomine první zamilovanost, dostaví se obavy, že by partner mohl odejít.

Patologický žárlivec má po svatbě pocit, že partnera vlastní, že ho má ve své moci, a proto ho musí poslouchat. Začne ho všude kontrolovat, hlavně poštu, telefon a e-mail. Oběť se z práce musí vracet ihned domů. Nemá žádné osobní aktivity, vše musí dělat pod dozorem žárlivce. Pro klid se vzdává svých přátel, rodiny i koníčků. Žárlivec není nikdy spokojený, ani když se partner chová, jak on vyžaduje. Pořád podezírá, vyčítá, vyhrožuje a situace se pořád zhoršuje. Patologický žárlivec se sám od sebe nezmění a vždy si najde něco, aby vyvolal žárlivou scénu. Často dojde i k fyzickému napadení.

Jenže když začne žárlivec toho druhého omezovat, tak ten druhý se bude cítit špatně, začne toužit po svobodě a může opravdu odejít. Z toho plyne, že žárlivost nevěře nezabrání, ale díky nepříjemnému chování partnera ji může vyprovokovat.

Jak se chová žárlivec
 • Neustále svou oběť kontroluje, při zpoždění jí telefonuje.
 • Žárlí na kolegy z práce, kamarády i rodinu.
 • Často volá do práce nebo se tam osobně neohlášeně objeví.
 • Podezírá partnera, když ihned nezvedne telefon nebo rychle ukončí hovor.
 • Kontroluje mobilní telefon, e-mail, peněženku i poštu.
 • Svou oběť sleduje nebo nechává sledovat.
 • Často svého partnera podrobně vyslýchá.
 • Partnerem manipuluje a omezuje jeho svobodu.
 • Zbytečně vyvolává hádky.
Pokud se takto partner chová a nechceme jej přesto opustit, tak se doporučuje
 • Zlepšit vzájemnou komunikaci.
 • Ujišťovat jej o své lásce, posílat přes den zamilované SMS, nechávat vzkazy na zrcadle nebo občas udělat snídani do postele.
 • V případě, že musíme komunikovat s opačným pohlavím na veřejnosti, tak občas na partnera mrknout nebo se usmát.
 • Když se zdržíme v práci, zavolat nebo poslat SMS.
Pokud však ani po dodržování těchto pravidel nedojde ke zlepšení situace a žárlivec se pokouší svou oběť stále omezovat, je lepší vyhledat odbornou pomoc. Může se totiž jednat o duševní poruchu.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
p1140625
P6265909
p1140806
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.