Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Vůně – parfémy

Vůně – parfémy

S lovo parfém pochází z latiny a znamená „prostřednictvím kouře“. Z historie se dozvídáme, že Sumerové si potírali vlasy vonnými oleji. Už před 5000 lety se staří Sumerové a Egypťané koupali v jasmínovém, kosatcovém, hyacintovém či v jiných vonných olejích. Vůní je neuvěřitelné množství např. vůně parfémové, orientální, květinové, citrusové, morušové, levandulové, dřevité, mořské….

Pak máme vůně ovoce, zeleniny, stromů, keřů, květin, bylin, káv, čajů, drogerie, bytové vůně apod. Chtěla bych napsat tento příspěvek o vůních parfémů. Vždy mě fascinovalo, kolik druhů je parfémů, když jsem četla o výrobě a trošku jsem se o to zajímala, tak jsem zjistila, jak taková výroba parfémů je složitá. Je to vše o složité chemii.

INFORMACE O VŮNÍCH


Destilace – je to proces, kdy se oddělují vonné látky od rostlin.
Limbický systém – je spojen s mozkem a kontroluje naše pocity a smysly. Vůně zasáhnou limbický systém skrz nosní otvor.
Parfumér – tato profese vznikla v obchodu z rukavicemi v18 stol. Rukavice byly navoněné, aby zamaskovaly pach kůže ze které byly vyrobené. Parfumér měl dokonalý čich a musel být citlivý. Kvalita je to nejdůležitější při výrobě. Někdy trvá kvalitní parfém vyrobit i roky.
Parfém je obecné označení esenciálních olejů a dalších aromatických látek.

Jak jsem se už zmínila, je spousta vůní, které se dělí na:

Květinové
  1. květinová zelená: obsahuje iris, pryskyřici
  2. květinová ovocná: obsahuje ananas, meruňky, jablko, broskev, černý rybíz…
  3. květinová svěží: konvalinka, narcis, hyacint, pomeranč, jasmín, bergamont
  4. květinová sladká: z nejtěžších květinových vůní
Orientální
  1. orientální sladká ambrová: obsahuje citrusové, vanilkové ambra, medové aroma
  2. orientální kořenitá: obsahuje muškát, hřebíček, skořici, cedr, jasmín, karafiát ylana
Chyprově ovocná: typicky těžká vůně hlavní složka je broskev.
Chyprově květinová: je velmi oblíbená u mužů.
Chyprově svěží: obsahuje cypříšové kompozice, lehká vůně.
Chyprově zelená: nejlehčí odnož cypřišových vůní. Používají se prvky vonící trávově nebo listově zelené, a také prvky dřevo, mech, jehličí např. DIOR – FAHRENHEIT
Chyprově dřevitá: santalové dřevo, pačuli, cedr.
Pak jsou tzv. fougeové vůně, kde převažuje složka levandule a za ní vůně citrusová.

Aplikace parfému: nejlepší je aplikovat na těle, kde protéká krev blízko povrchu kůže (za ušima, zápěstí, dekoltu nebo na vlasech).
Životnost vůně je omezená, parfémy by měly být skladovány na místě, kde není příliš teplo a přímé světlo, měly by se spotřebovat do tří let.

Parfém, jehož vůní sváděla Kleopatra
Už z historie víme, že Egypťané znali vonné směsi připravené z pižma, ambry cedru. Egyptské ženy používali různou kosmetiku dokonce i přípravky na dech. Parfém, který používala Kleopatra vyrobil podle starých záznamů jeho tvůrce byl to italský chemik Guiseppe Donato a tvůrce parfémů Arippa. Parfém obsahoval myrhu, skořici, kardamon, kořen kosatce, lotos, šafrán a majoránku.

Krásky používaly masky, které byly připravované z medu, žloutků, droždí. Růže na výrobu vonných směsí se dovážely z Libye, fialky z Atén, čajové růže z Egypta.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

PA062149
konf-bez-barier02
P6265920
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.