Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Mykóza nohou

Mykóza nohou

M ykóza nohou je infekční onemocnění. V České republice mykózou trpí každý čtvrtý člověk. Infekci způsobují parazitické houby a plísně, kterým se daří v teple a vlhku. Onemocnění většinou začíná kolem čtvrtého prstu na noze a může se rozšířit na plosku nohy a nehty. Příznaky mykózy: Kůže mezi prsty je bílá, vlhká, šupinkovitě se odlupuje, praská, svědí a pálí. Vznikají živé bolestivé plochy. Nehty jsou nehezky zažloutlé a ztluštělé.

Kde hrozí nejvíce nákaza mykózy nohou
 • Kůže nemocného člověka se odlupuje. Tato odloupnutá kůže obsahuje výtrusy hub, a když se dostane do kontaktu se zdravou kůží, může ji infikovat. Největší riziko nákazy je na bazénech, koupalištích, společných sprchách a šatnách.
 • Některé druhy plísní dokáží ve vhodných podmínkách přežít i šest až devět měsíců. Proto se vyskytují často i v uzavřených pantoflích, a pokud si takové papuče půjčíme na návštěvě, hrozí nám mykóza nohou.
 • Nákaza hrozí, i když chodíme boso po koberci. Tam se rovněž můžou uchytit šupinky kůže nemocného člověka.
Léčba mykózy
 • Používání lokálních antimykotik na postižené místo podle návodu. Na mokvající rány ve vlasech a ochlupeních jsou nejvhodnější tinktury. Na chronické projevy se doporučují masti a krémy. Ve vážnějších případech lékař předepíše léky.
 • Je vhodné používat rovněž přípravky pro obnovu mikroflóry s obsahem bakterie mléčného kvašení pro posílení imunitního systému střev a přípravky, které obsahují Echinacey a vitamín C.
 • Boty nosit otevřené a vzdušné. Během dne obuv střídat.
 • Zpocené boty je nutné pořádně vysušit.
 • Boty občas vystříkat sprejem s antimykotiky.
 • Nohy udržovat v suchu a používat přípravky proti pocení nohou.
 • Na bazénech, koupalištích a společných sprchách používat gumovou obuv. Po návratu domů nohy umýt správně koncentrovaným roztokem hypermanganu. Správnou koncentraci nám poradí lékař.
 • Během léčby prát textil, který je v kontaktu s nemocnou kůži, na vyšších teplotách, alespoň na 60 °C. Pokud to prádlo snese, je nejlepší ho vyvařit.
 • Nemocný musí používat výhradně jen svůj ručník, boty a papuče.
Při léčbě mykózy je velice důležité dodržet přesně léčebný postup. Ten je zdlouhavý a trvá několik týdnů. V té době je potřeba postižené místo několikrát denně mazat. S tím má ale hodně lidí problém, a když zmizí nepříjemné příznaky, tak léčbu přeruší. To je však velká chyba. Taková léčba nemá ten správný účinek a většinou se onemocnění vrací.

Z tohoto důvodu vědci vyvinuli nový lék Lamisil 1x. Tento přípravek má velkou výhodu v tom, že se používá jen jednorázově. Stačí postižené místo namazat jednou a to je celá léčba. Díky vyspělé technologii, přípravek vytvoří na kůži neviditelný film a uvolňuje na postižené místo léčivou látku. Ta přetrvává dlouhodobě v kůži a usmrcuje houby, které mohou za vznik mykózy.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140734
v-dolina2010-03
p1140662
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.